Kelionė į prakartėlę: Kalėdų įvykio apmąstymas

Kelionė į prakartėlę: Kalėdų įvykio apmąstymas

Trukmė: 1 susitikimas (trys valandos)
Vieta: VDU Katalikų teologijos fakultetas (Gimnazijos g. 7, Kaunas)
Dalyvio įnašas: 22 €

Adventas – susitelkimo ir džiugaus laukimo laikas, kuris visgi kartais prapuola reikalų ir antraeilių rūpesčių gausoje. Ši šventinė programa kviečia stabtelėti ir apmąstyti Kristaus gimimo įvykį intelekto, pojūčių ir vaizduotės pagalba.  Programoje žvelgsime į Evangelijose aprašytų įvykių istorinį kontekstą bei teologinę reikšmę, “atkoduosime” Gimimo scenų simboliką vaizduojamajame mene, sužinosime, kokias iš tiesų dovanas Kūdikėliui Jėzui įteikė Trys Karaliai, galėsime jas paliesti ir užuosti.  Pasiruošti kelionei į Prakartėlę kviečia net trys lektoriai: 

  • Teologas, VDU Katalikų teologijos fakulteto dekanas doc. dr. Benas Ulevičius
  • VDU Menų ir Humanitarinių fakultetų lektorė doc. Dr. Aušra Vasiliauskienė
  • Katalikų teologijos fakulteto absolventė, kvapų terapijos konsultantė ir praktikė, aromaterapijos mokymų ir paskaitų lektorė Vilma Markaitytė

Doc. dr. Benas Ulevičius:

“Kalėdų įvykį gaubia daug paslapčių. Evangelijų pasakojimuose apie Jėzaus gimimą gausu gilių simbolių, pranašysčių išsipildymo, egzotiškų istorinių detalių. Jaunos žydų mergaitės Marijos ir Juozapo šeimos situacija, virš Betliejaus patekėjusi žvaigždė, Marijos kelionė pas Elzbietą, angelų giesmė, piemenys, išminčių iš Rytų apsilankymas – į šiuos įvykius bei jų prasmę pažvelgsime Jėzaus laikų žydų akimis.”

Doc. dr. Aušra Vasiliauskienė:

“Jėzaus gimimo, Piemenėlių pasveikinimo, Išminčių pagarbinimo įvykiai daugelį amžių buvo pasakojami krikščioniškame mene. Dailininkai įkvėpimo pirmiausiai sėmėsi iš Naujojojo Testamento, tačiau ne tik… Jėzaus gimimo įvykis minimas šv. Mato ir šv. Luko evangelijose, tačiau žinios yra kuklios, todėl žadino žmonių vaizduotę. Ilgainiui šis pasakojimas buvo apipintas detalėmis iš kitų šaltinių – “Aukso legendos”, apokrifinių evangelijų, šventųjų regėjimų ir kitų. Bažnyčia griežtai nedraudė šių vaizduotės apraiškų mene, kadangi tai buvo detalės iš kasdienės, žmogui artimos ir suprantamos aplinkos. Istorijos eigoje Jėzaus gimimo įvykių vaizdavimas keitėsi. Pažvelgsime, kaip kito vizualinis pasakojimas nuo viduramžių iki baroko, pasigilinsime į pagrindinius rašytinius šaltinius, kurie turėjo įtakos vaizdavimui.”

Vilma Markaitytė:

“Miros ir frankincenso dervos yra žinomos nuo pačių seniausių laikų, kai jos karavanais buvo gabenamos į aplinkines šalis: Babiloną, Egiptą, Kipro salą, Graikiją, o vėliau ir Romą. Apie šias prabangias substancijas žinome ir iš Šventojo rašto, kur kalbama apie kūdikėlį Jėzų, atvykusius aplankyti išminčius: „Įžengę į namus, pamatė kūdikį su motina Marija ir, parpuolę ant žemės, jį pagarbino. Paskui jie atidengė savo brangenybių dėžutes ir davė jam dovanų: aukso, smilkalų ir miros.” Mt 2, 1-12

Tai buvo ypatingai brangios dovanos, anais laikais naudotos kone viskam – karališkoms iškilmėms ir religinėms apeigoms, faraonų kūnams balzamuoti, žaizdų ir vidaus organų gydymui, kosmetikai, kvepalams ir maistui bei gėrimams kvėpinti. O kokią reikšmę ir simboliką jos turi šiandieniniam žmogui?”

 

Programa skirta visiems, norintiems įprasminti advento laiką bei džiugiau ir esmingiau sutikti Šv. Kalėdas. Ypač kviečiame Jus dalyvauti, jei prieššventinis laikotarpis atrodo nuolat pripildytas rūpesčių ir bėgimo, jei neturite galimybės sudalyvauti ilgesnės trukmės susikaupimo programose (pvz., rekolekcijose) arba jei norite iš esmės pagilinti savo supratimą apie Kalėdų šventę ir jos reikšmę.

Susitikimas bus organizuojamas advento ir Kalėdų laikotarpiu, jei surenkama išankstinė susidomėjusių dalyvių grupė.

Spauskite langelį „Noriu dalyvauti“ ir gaukite pranešimą el. paštu apie atidarytą registraciją.

Išankstinė registracija neįpareigoja Jūsų dalyvauti, tačiau prašome registruotis atsakingai. 

Dėmesio: turinčius nemokamo dalyvavimo teisę prašome į išankstinę grupę nesiregistruoti.

Užsiėmimo įrašai nebus daromi.

Prenumeruokite naujienas

Prenumeruokite naujienas