Konkursas

Moksleiviams

Moksleiviams

Kviečiame 10-12 klasių moksleivius dalyvauti Respublikiniame akademinės esė konkurse „Religija ir mokslas: sąsajos ir sankirtos“. Gilinkis į rūpimus klausimus, bendradarbiauk su mentoriais – šių klausimų ekspertais ir laimėk vertingą prizą!

 

10 – 12 kl. bendrojo ir profesinio lavinimo mokyklų moksleiviai Lietuvoje ir išeivijoje.

Konkursui reikės parašyti akademinę esė. Gali sugalvoti savo temą arba pasirinkti ją iš siūlomo sąrašo. Jei tavo esė bus atrinkta į finalą, reikės ją pristatyti viešai finalinio renginio metu. Reikalavimus konkursiniam darbui rasi žemiau.

Mentoriai yra įvairių mokslo sričių ekspertai, kurie padės tau parengti konkursinį darbą. Su savo mentoriumi galėsi aptarti tau rūpimus klausimus, suformuluoti savo darbo temą, pasirinkti tinkamiausią literatūrą bei kitus šaltinius. Mentorius taip pat tave lydės darbo rašymo procese ir padės susidoroti su kylančiais klausimais ar iššūkiais – tačiau darbą turėsi parašyti savarankiškai. Žemiau rasi mentorių sąrašą. Apsvarstyk, kurios temos tau yra įdomiausios ir išsirink mentorių, kuris tau padės geriausiai įsigilinti į pasirinktą temą. Mentorių galima pasirinkti ir savarankiškai – jais gali tapti tavo mėgstami mokytojai ar net tėvai! Tačiau rinkdamasis mentorių iš organizatorių sąrašo gali būti tikras, jog bendrausi su rimtais savo sričių ekspertais Lietuvoje ir ne tik!

Konkurso dalyviams privaloma pasirinkti atstovaujamą organizaciją. Tai gali būti tavo mokykla, parapija, organizacija ar bendruomenė. Taip pat gali atstovauti organizaciją ar įstaigą, su kuria nesi tiesiogiai susijęs, pavyzdžiui: tavo tėvų darbovietė, tavo pasirinkto mentoriaus organizacija ir t.t. Atstovaujamą organizaciją nurodyk registruodamasis dalyvio anketoje. Ši organizacija turės pateikti raštišką sutikimą ją atstovauti. Sutikimo formą rasi čia: Sutikimas

Organizaciją reikia pasirinkti dėl poros priežasčių:

 • organizacija prisiima atsakomybę už konkurso dalyvį. Jeigu tavo darbas bus atrinktas į konkurso finalą, atstovaujama organizacija pasirūpina tavo atvykimu į finalinį renginį, o jeigu dar nesi sulaukęs pilnametystės – deleguoja pilnametį savo narį, kuris palydės tave kelionėje ir renginio metu.
 • atstovaudamas organizaciją, tampi savotišku jos ambasadoriumi. Tai yra puiki galimybė organizacijoms plačiau pristatyti savo veiklą, o tau – garsinti savo mokyklos, organizacijos ar bendruomenės vardą.
 1. Atidžiai perskaityk šioje svetainėje pateiktą informaciją, ypač – rekomenduojamų temų sąrašą. Apsvarstyk, kokios temos tau rūpi, kokie klausimai kyla. O galbūt turi tvirtą nuomonę rūpimais klausimais, tačiau pritrūksta argumentų diskutuojant su klasės draugais, ir norėtum pagilinti savo žinias. Konkursas suteikia visas šias galimybes!
 2. Susipažink su konkurso mentoriais (juos rasi šio puslapio apačioje). Jei tvirtai žinai, kokios temos tau įdomios, pasirink pora mentorių, kurie tau galėtų pagelbėti gilinantis būtent į šias temas. Galbūt dar nežinai, kas tau įdomu, tačiau ypač norėtum susipažinti su kažkuriuo iš mentorių. Galima pirmiausia pasirinkti mentorių, o tada drauge atrastumėte tinkamiausią temą tavo esė darbui.
 3. Pasirink savo atstovaujamą instituciją, organizaciją ar bendruomenę. Paprašyk jos oficialaus atstovo, kad užpildytų prisegtą formą.
 4. Užpildyk dalyvio anketą iki 2023 m. lapkričio 10 d. Užpildytą atstovaujamos organizacijos sutikimą (Sutikimas) atsiųsk el.paštu info@teologija.org
 5. Konkurso organizatoriai susisieks su tavimi netrukus, pasibaigus registracijai!
 1. Pasibaigus dalyvių registracijai konkurso organizatoriai susisieks su tavimi ir praneš, kuris mentorius tau padės pasiruošti konkursui. Jeigu pasirinkai mentorių savarankiškai, niekas nesikeis! Tačiau jei pasirinkai vieną ar kelis mentorius iš organizatorių siūlomo sąrašo, gali būti, jog tą patį mentorių išsirinko daugiau moksleivių. Jei taip nutiks, padėsime tau rasti geriausią mentorių, atsižvelgdami į tavo motyvaciją ir tau įdomias temas.
 2. Reikės susisiekti su savo mentoriumi, prisistatyti, papasakoti, kokios temos ar klausimai tau yra įdomūs. Su mentoriumi aptarsite, kokia pagalba tau reikalinga, kiek mentorius galės skirti tau laiko, kokiu būdu bendrausite (el.laiškais, telefonu, gyvai ar kt.).
 3. Sugalvojus esė temą, reikės surinkti apie ją informacijos: skaityti knygas ar straipsnius, galbūt peržiūrėti aktualius filmus, debatus ar video paskaitas, konsultuotis su savo mentoriumi. Parašyti ir išsiųsti savo esė turėsi vėliausiai iki 2024 m. kovo 5 d. Reikalavimus darbui rasi žemiau skiltyje „Reikalavimai konkursiniam darbui“.
 4. Organizatorių paskirta komisija įvertins gautus darbus ir iki 2024 m. balandžio 2 d. atrinks 16 geriausių darbų, kurie keliaus į konkurso finalą. Į finalą nepatekusių darbų autoriai gaus konkurso dalyvio pažymėjimus.
 5. Konkurso finalo renginys vyks 2024 m. balandžio 19 d. VDU Katalikų teologijos fakultete Kaune. Finalistai turės pristatyti savo darbus, o komisija išrinks trijų pirmų vietų nugalėtojus. Į renginį kviečiami atvykti ir tie moksleiviai, kurių darbai nepateko į finalą. Taip pat finalistų šeimos nariai, draugai, mentoriai, atstovaujamų organizacijų nariai. Pažadame gražią ir įsimintiną šventę!

Visais rūpimais klausimais kreipkis el. paštu info@teologija.org Su tavimi bendraus konkurso organizatorė Giedrė

Natūralu, jog kartais nedrąsu išbandyti naujus dalykus. O čia dar laukia bendravimas su mokslo daktarais, nesuprantamos sąvokos bei sudėtingos temos! Tikrai gali būti kiek nejauku.

Tačiau kai išsiruošiame į naują kelionę, nebūtinai visada turime pasiekti galutinį jos tikslą. Galbūt kelyje atrasime ir patirsime netikėtų gerų dalykų – ar net paaiškės, jog ne pirminis tikslas buvo svarbiausia! Taip siūlome žūrėti ir į šį konkursą. Gal nepavyks laimėti pirmųjų vietų ar patekti į finalą, bet perskaitysi gyvenimą keičiančių knygų, susipažinsi su įdomiais žmonėmis, labiau suprasi, kokios sritys tave domina ir ką norėtum studijuoti baigęs ar baigusi mokyklą, ir panašiai.

Todėl drąsiname ir kviečiame pabandyti! Tiek konkurso organizatoriai, tiek mentoriai supranta, jog šis konkursas yra organizuojamas moksleiviams ir nereikalaus iš tavęs neįveikiamų dalykų.

Konkursas atviras visiems 10 – 12 klasių moksleiviams, nepriklausomai nuo to, kokios yra jų pažiūros. Šis konkursas suteikia galimybę pristatyti savo įsitikinimus, gilintis bei suprasti skirtingus požiūrius, kelti klausimus ir diskutuoti. Kviečiame tave dalyvauti!

Pasirink temą iš siūlomo sąrašo arba su mentoriaus pagalba suformuluok savo temą. Savarankiškai suformuluota tema turėtų tilpti į vieną iš keturių siūlomų kategorijų bei turėtų būti nagrinėjama pagrindinės konkurso temos kontekste.

I. Populiarūs stereotipai

1. Katalikų Bažnyčia slopina mokslo raidą – tiesa ar mitas? Pasirink vieną iš dviejų perspektyvų: ar Bažnyčia persekiojo mokslininkus dėl jų mokslinių atradimų (pavyzdžiui, Galilėjaus atvejis)  arba koks buvo ir yra Bažnyčios santykis su (pirmaisiais) universitetais ir jų mokslininkais.

Pagrindinė literatūra:

 • Thomas E. Woods. Kaip katalikų Bažnyčia sukūrė Vakarų civilizaciją. Vilnius: Katalikų pasaulio leidiniai, 2016. (Skaityti skyrių „Bažnyčia ir universitetas“).
 • Gerard M. Verschuuren. Penki antikatalikiški mitai. Kaunas: Vox altera, 2017. (Skaityti skyrių „Bažnyčios nutildytas Galilėjus“).
 • Alister E. McGrath. Mokslas ir religija: Naujasis įvadas. Kaunas: Vox Altera, 2013. (Skaityti skyrių „Istorija: trys garsieji debatai“).

2. Ar žmonės yra religingi dėl išsilavinimo stokos? Arba ar išsilavinimas kliudo žmogui būti religingu?

Pagrindinė literatūra:

 • Alister ir Joanna Collicutt McGrath. Dawkinso Iliuzija: Ateistinis fundamentalizmas ir dieviškumo neigimas. Kaunas: Vox altera, 2012. (Rekomenduojame visą knygą, bet šiai temai būtina perskaityti skyrius: „Ar mokslas paneigė Dievą?“, „Kokia religijos kilmė?“).
 • Joseph Ratzinger. Pradžioje Dievas sukūrė. Keturi pamokslai apie sukūrimą ir nuopolį. Vilnius: Aidai, 2017.
 • John Polkinghorne. Kvarkai, chaosas ir krikščionybė. Klausimai mokslui ir religijai. Kaunas: Vox Altera, 2014. (Rekomenduojame visą knygą, o šiai temai būtina perskaityti skyrių „Ar gali mokslininkas tikėti?“).

3. Ar pasaulis būtų geresnis be religijos? 

Pagrindinė literatūra:

 • Alister ir Joanna Collicutt McGrath. Dawkinso Iliuzija: Ateistinis fundamentalizmas ir dieviškumo neigimas. Kaunas: Vox altera, 2012. (Rekomenduojame visą knygą, bet šiai temai būtina perskaityti skyrių „Ar religija – blogis?“).
 • Clive Staples Lewis. Tiesiog krikščionybė. Vilnius: Katalikų pasaulio leidiniai, 2017. (Skaityti pirmą knygos dalį „Pirmoji knyga. Teisingumas ir neteisingumas kaip raktas pasaulio prasmei suprasti“).
 • Joseph Ratzinger, Jürgen Habermas. The Dialectics of Secularization: On Reason and Religion. San Francisco: Ignatius Press, 2007.

 

II. (Bio)etika ir technologijos

1. Ar leistini eksperimentai su embrionais jei tai padeda pagerinti žmogaus biologines savybes (pvz: genų redagavimas)? 

Pagrindinė literatūra:

 • Clive Staples Lewis. Žmogaus sunaikinimas. Vilnius: Katalikų pasaulio leidiniai, 2023. (Skaityti trečią skyrių „Žmogaus sunaikinimas“).

2. Žmonijos progreso idėja.  Ar technologinis progresas leidžia tikėtis kad ir patys žmonės tampa tobulesni?

Pagrindinė literatūra:

 • Benediktas XVI. Enciklika CARITAS IN VERITATE apie visapusišką žmogaus vystymąsi meilėje ir tiesoje. (Skaityti pirmą ir antrą skyrių: nr. 10–42).

3. Kiek atsakomybės iš žmogiškojo veikimo leistina atiduoti dirbtiniam intelektui? Ar dirbtinis intelektas ateityje galės padėti žmogui padaryti gerus moralinius pasirinkimus?

 

III. Krikščionių mokslininkų indėlis į mokslo raidą

1. Didžiojo sprogimo teorija: kaip kataliko mokslininko hipotezė tapo ateistiniu argumentu? Ar Didžiojo sprogimo teorija pakeičia religinį aiškinimą apie pasaulio atsiradimą?

Pagrindinė literatūra:

 • Joseph Ratzinger. Pradžioje Dievas sukūrė. Keturi pamokslai apie sukūrimą ir nuopolį. Vilnius: Aidai, 2017.
 • John F. Haught. Mokslas ir tikėjimas: naujasis įvadas. Kaunas: Vox Altera, 2014.

2. Nuo mokslinių atradimų iki Dievo pažinimo: tikėjimą atradusių mokslininkų argumentai religijos naudai. Išsirink vieną mokslininką, pristatyk jo argumentus ir juos pakomentuok: kuo jie tave įtikina ar neįtikina ir kodėl. 

Pagrindinė literatūra:

 • Francis S. Collins. Dievo kalba. Mokslininkas liudija tikėjimo į Dievą pagrįstumą. Vilnius: Katalikų pasaulio leidiniai, 2009.
 • John Polkinghorne. Kvarkai, chaosas ir krikščionybė. Klausimai mokslui ir religijai. Kaunas: Vox Altera, 2014. 
 • John F. Haught. Mokslas ir tikėjimas: naujasis įvadas. Kaunas: Vox Altera, 2014.

3. Kas yra mokslinis metodas ir kaip prie jo sukūrimo prisidėjo dvasininkai?

Pagrindinė literatūra:

 • Thomas E. Woods. Kaip katalikų Bažnyčia sukūrė Vakarų civilizaciją. Vilnius: Katalikų pasaulio leidiniai, 2016. (Skaityti skyrių „Bažnyčia ir mokslas“).
 • Dalia Aleksandravičiūtė. Pranciškonų perspektyvistų optikos ypatybės viduramžiais: vienuolijos savitumas ir įtaka optikos mokslo sklaidoje. Sovijus. Prieiga internete: https://gs.elaba.lt/object/elaba:154970840/ 

 

IV. Tikrovės pažinimas

1. Matematikos tiesos – atrastos ar sukurtos? Kas bendro tarp matematinio mąstymo ir tikėjimo? 

Pagrindinė literatūra:

 • Mario Livio. Is God a Mathematician? New York: Simon & Schuster, 2010.
 • Matt Bradley, Russell Howell. Mathematics: Through the Eyes of Faith. New York: Harper One, 2011.

2. Ar mokslinis pažinimas religinį pažinimą padaro nereikalingą? Remdamasis tekstais pristatyk skirtingus galimus tikrovės pažinimo būdus ir palygink juos su moksliniu pažinimu.

Pagrindinė literatūra:

 

 

Knygos:

 • Alister E. McGrath. Mokslas ir religija: Naujasis įvadas. Kaunas: Vox Altera, 2013.
 • Timothy Keller. Už ir prieš Dievą
 • Ravi Zacharias ir Vince Vitale. Jėzus ir sekuliarusis pasaulis
 • Francis Collins. Dievo kalba. Vilnius: Katalikų pasaulio leidiniai, 2008.
 • Josh McDowell. Įrodymai, kurie reikalauja verdikto
 • Naglis Kardelis. Pažinti ar suprasti? Humanistikos ir gamtotyros akiračiai. Vilnius: Naujasis Židinys – Aidai, 2008.
 • James Le Fanu. Kodėl mes? Kaip mokslas iš naujo atrado, kad mes sau – paslaptis.
  Kaunas: Vox altera, 2016.
 • Clive Staples Lewis. Stebuklai. Kaunas: Verba vera, 2007.
 • Ulrich L. Lehner. Katalikų apšvieta. Pamiršta pasaulinio judėjimo istorija. Kaunas: Vox altera, 2018.
 • Joseph Ratzinger. Tikėjimas ir protas. Kaunas: Vox altera, 2022.
 • Vittorio Messori. Hipotezės apie Jėzų. Vilnius: Katalikų pasaulis, 1997.
 • Katalikų Bažnyčios mokymas apie visuomenę. Vilnius: Politeia, 2011.
 • Clive Staples Lewis. Kančios problema. Vilnius: Katalikų pasaulio leidiniai, 2006.
 • Alister ir Joanna Collicutt McGrath. Dawkinso Iliuzija: Ateistinis fundamentalizmas ir dieviškumo neigimas. Kaunas: Vox altera, 2012.
 • Regine Pernoud. Moteris katedrų laikais. Vilnius: Vaga, 2007.
 • Robert Wuthnow. Šventybės atgavimas. Vilnius: Aidai, 1996.

Bažnyčios dokumentai:

Straipsniai:

 • Jonas Juškevičius. Religija, teisė ir medicina: galimos sąveikos perspektyvos
  bioetikoje. SOTER: religijos mokslo žurnalas 36 (2010): 65-79.

Svetainės:

Youtube kanalai ir video paskaitos:

 

Reikės parašyti samprotaujamojo akademinio tipo esė. Tai reiškia, jog reikės pateikti argumentuotą nuomonę pasirinkta tema ir ją pagrįsti perskaityta literatūra, savo ar kitų atliktais tyrimais ar kitais šaltiniais. Kuo daugiau informacijos šaltinių remsiesi, tuo geriau ir išsamiau suprasi savo pasirinktą temą! Esė gali būti poleminio, apžvalginio, pagrindžiančio ar kt. pobūdžio. Tai yra, galima ginčytis su tam tikru požiūriu arba idėjomis, galima jas aptarti ir susisteminti, o galbūt atvirkščiai – įrodinėti jų pagrįstumą ir teisingumą.  Pasirinktos temos nagrinėjimui pasirenkamas ir vienas ar keli metodai: argumentavimas, aiškinimas, lyginimas, svarstymas. Tavo mentorius bus visada pasiruošęs padėti, jei iškils klausimų ar sunkumų. Tačiau labai svarbu, jog darbą parašytum pats. Nesąžiningų dalyvių darbai nebus vertinami ir negalės dalyvauti konkurse.

Labai svarbu, jog darbas atitiktų šiuos reikalavimus. Rekomenduojama darbo apimtis: 1000–5000 žodžių. Darbo pateikimo formatas: MS Word, Times New Roman, 12 šriftas, 1.5 tarpai tarp eilučių. Darbas rengiamas lietuvių arba anglų kalbomis. Pateikdamas darbą nurodyk šią informaciją:

 • darbo pavadinimas;
 • tavo vardas, pavardė, amžius, el. pašto adresas, atstovaujamos institucijos pavadinimas ir adresas;
 • mentoriaus(ių) vardas, pavardė, moksliniai bei pedagoginiai laipsniai (jei yra), el. pašto adresas.

Savo parašytą esė atsiųsk dviem formatais: spausdinta kopija bei PDF failu. PDF failu reikia atsiųsti dvi skirtingas kopijas: 1. Darbą su pavadinimu (be autoriaus, mentoriaus ir atstovaujamos organizacijos duomenų – ši versija bus pateikiama komisijai ir užtikrins nešališką vertinimą). 2. Darbą su pilnu tituliniu puslapiu. PDF failą pavadink savo darbo pavadinimu.

Darbai pristatomi iki 2024 m. kovo 5 d. adresu: Konkursui „Religija ir mokslas: sąsajos ir sankirtos“, VDU Katalikų teologijos fakultetas, Gimnazijos g. 7, LT–44260 Kaunas. Skaitmeninė darbo versija PDF formatu siunčiama el.paštu: info@teologija.org (prašome dėl vertinimo skaidrumo užtikrinimo darbus siųsti tik šiuo el.paštu).

Trijų pirmų vietų nugalėtojams dovanojama trijų dienų išvyka į Kembridžo universitetą. Prizo steigėjas – Kembridžo universiteto doktorantas Modestas Matusevičius. Išvykos metu laukia ekskursija po universitetą, pažintis su ten studijuojančiais ir dirbančiais mokslininkais bei galimybė prisiliesti prie žymiojo universiteto studentiško gyvenimo!

Jei dėl nuo organizatorių nepriklausančių aplinkybių nebus galimybės suorganizuoti kelionės per 6 mėnesius nuo konkurso finalo datos, nugalėtojams bus išmokamas 40% kelionės vertės piniginis prizas – po 200 €.

Papildomi prizai gali būti skiriami už temos bei darbo pristatymo originialumą, užsienio kalbų naudojimą rašant darbą ir kt. Taip pat ir renginio partneriai gali skirti papildomus prizus pagal savo nustatytus kriterijus.

Visiems dalyviams bus išduodami VDU Katalikų teologijos fakulteto pažymėjimai.

RESPUBLIKINIO 10–12 KLASIŲ MOKINIŲ ESĖ

KONKURSO „Religija ir mokslas: sąsajos ir sankirtos“ NUOSTATAI

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 1. Organizatoriai. Konkursą „Religija ir mokslas: sąsajos ir sankirtos“ (toliau – konkursas) organizuoja Vytauto Didžiojo universiteto Katalikų teologijos fakultetas. Organizaciniai partneriai – Ateitininkų federacija.
 2.  Konkurso rėmėjai: Lietuvių katalikų religinė šalpa, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos katechetikos centras, Kembridžo universiteto doktorantas Modestas Matusevičius.
 3. Konkurso tikslas: supažindinti vyresniųjų klasių moksleivius su akademiniais debatais apie mokslo ir religijos sąsajas bei sankirtas. Pristatyti religinės pasaulėžiūros ir šiuolaikinių sekuliarių intelektualinių idėjų dialogo galimybes. Skatinti moksleivius aktyviai kelti klausimus ir samprotauti šia tematika.
 4.  Uždaviniai: 
 • padėti moksleiviams suprasti vykstančius debatus mokslo ir religijos temomis, jų radimosi prielaidas bei problematiką;
 • analizuoti ir gebėti kritiškai vertinti populiariojoje kultūroje bei žiniasklaidoje vyraujančius stereotipus;
 • skatinti moksleivius kelti klausimus bei išsamiai juos analizuoti, remiantis kokybiškais informacijos šaltiniais;
 • gilinti moksleivių žinias apie religijos ir įvairių mokslinių disciplinų santykį;
 • plėtoti moksleivių tiriamuosius, analitinius, kūrybinius bei prezentacinius gebėjimus;
 • ugdyti iniciatyvumo ir kūrybingumo kompetenciją: originaliai mąstyti ir veikti, atrasti idėjų sąsajas ir kurti naujas idėjas, pritaikyti patirtį naujose situacijose, numatyti alternatyvius problemų sprendimo būdus;
 • prisidėti prie išsilavinusios ir kritiškai mąstančios pilietinės visuomenės ugdymo.

5. Dalyviai: bendrojo ugdymo ir profesinių mokyklų 10–12 klasių mokiniai. Darbus dalyviai parengia individualiai. Vienas dalyvis konkursui pateikia vieną darbą.

6. Atstovaujama institucija: mokykla, kita institucija ar organizacija, kurią dalyvis atstovauja. Atstovaujama organizacija prisiima atsakomybę už dalyvį ir tinkamą organizacijos reprezentavimą bei pateikia raštišką sutikimą, leidžiantį moksleiviui atstovauti šią instituciją. Konkurso dalyvis privalo pasirinkti, kurią instituciją ar organizaciją atstovauja. Nepilnamečiai dalyviai privalo turėti pilnametį atstovą iš atstovaujamos institucijos ar organizacijos.

7. Mentoriai: asmenys, vadovaujantys, konsultuojantys bei kitaip padedantys moksleiviui įsigilinti į pasirinktą temą ir parengti darbą. Mentorius kuruoja gilinimosi į pasirinktą temą bei rašymo procesą, tačiau studentas darbą rašo pats. Mentoriais gali tapti mokytojai, aukštųjų mokyklų dėstytojai ir doktorantūros studentai, organizacijų atstovai bei kiti asmenys, galintys kompetentingai vadovauti arba konsultuoti moksleivį rengiant darbą jo pasirinkta tema. Moksleivis pasirenka mentorių iš organizatorių siūlomo sąrašo arba savarankiškai. Taip pat asmenys, norintys dalyvauti šiame konkurse kaip mentoriai, gali pakviesti moksleivį dalyvauti konkurse bei pasiūlyti savo mentorystės paslaugą. Kiekvienas dalyvis privalo turėti bent vieną mentorių. Mentorius gali būti ir nepilnamečio moksleivio atstovas, jei jis priklauso atstovaujamai institucijai.

 

II. REIKALAVIMAI TEIKIAMIEMS DARBAMS

8. Darbo tema. Iš siūlomo sąrašo arba savarankiškai dalyviai pasirenka juos dominančią sritį ir laisvai suformuluoja savo kūrybinio darbo temą. Temų kryptys bei pavyzdžiai pateikti VDU KTF tinklapyje adresu https://teologija.org/konkursas/ Pasirinktos temos turėtų būti nagrinėjamos religijos ir mokslo kontekste.

9. Darbo žanras: samprotaujamojo akademinio tipo esė. Darbo autorius pateikia argumentuotą nuomonę pasirinkta tema ir ją pagrindžia perskaityta literatūra, savo ar kitų atliktais tyrimais bei kitais šaltiniais. Esė gali būti poleminio, apžvalginio, pagrindžiančio ar kt. pobūdžio. Galimi pasirinktos temos nagrinėjimo metodai: argumentavimas, aiškinimas, lyginimas, svarstymas.  

10. Literatūra ir kiti šaltiniai. Rekomenduojama literatūra bei kiti šaltiniai (knygos, straipsniai, filmai, video arba audio paskaitos ar debatai, filmai ir kt.) nurodyti VDU KTF tinklapyje adresu https://teologija.org/konkursas/ pagal temines sritis. Nepriklausomai nuo darbo krypties, autoriui būtina susipažinti su bent viena pasirinktą temą atitinkančia knyga ir darbo pabaigoje pateikti naudotos literatūros bei kitų šaltinių sąrašą. Knyga gali būti tiek pasirenkama iš nurodyto sąrašo, tiek rekomenduojama mentoriaus. Taip pat rekomenduojama susipažinti ir su papildomais šaltiniais. 

11. Reikalavimai darbui. Rekomenduojama darbo apimtis: 1000–5000 žodžių. Darbo pateikimo formatas: MS Word, Times New Roman, 12 šriftas, 1.5 tarpai tarp eilučių. Darbas rengiamas lietuvių arba anglų kalbomis. Pateikiant darbą tituliniame lape nurodoma:

 • darbo pavadinimas;
 • mokinio vardas, pavardė, amžius, el. pašto adresas, atstovaujamos institucijos pavadinimas ir adresas;
 • mentoriaus(ių) vardas, pavardė, moksliniai bei pedagoginiai laipsniai (jei yra), el. pašto adresas.

12. Darbo pateikimas. Darbai atsiunčiami dviem formatais: spausdinta kopija bei PDF failu. Siekiant užtikrinti nešališką darbų vertinimą PDF kopija atsiunčiama dviem egzemplioriais: su tituliniu lapu ir be jo (nurodomas tik temos pavadinimas). Prie darbo pridedamas patvirtinimas apie atstovaujamą instituciją/organizaciją, pasirašytas jos atstovo. 

 

III. KONKURSO ORGANIZAVIMAS IR EIGA

13. Moksleiviai registruojasi iki 2023 m. lapkričio 10 d. Po šio termino moksleiviams yra paskiriami arba patvirtinami jų pasirinkti mentoriai. Moksleiviai susisiekia su savo mentoriais: vyksta diskusijos, temos pasirinkimas bei darbo rašymas.

14. Darbai pristatomi iki 2024 m. kovo 5 d. adresu: Konkursui „Religija ir mokslas: sąsajos ir sankirtos“, VDU Katalikų teologijos fakultetas, Gimnazijos g. 7, LT–44260 Kaunas. Skaitmeninė darbo versija PDF formatu siunčiama el.paštu: info@teologija.org

15. Visiems konkurso dalyviams ir jiems pasirengti padėjusiems mentoriams išduodamos VDU Katalikų teologijos fakulteto pažymos. Pažymos siunčiamos nurodytu el. pašto adresu.

16. Darbus vertina VDU Katalikų teologijos fakulteto dekano įsakymu patvirtinta komisija (toliau – komisija). Komisiją sudaro konkurso organizatorių ir partnerių atstovai. Komisijos vertinimui organizatoriai pateikia darbų kopijas be darbo autoriaus ir mentoriaus tapatybės duomenų.

17. Dalyviai diskvalifikuojami ir darbai nevertinami šiais atvejais:

 • Darbas neatitinka žanro, apimties ir kitų reikalavimų.
 • Nustatoma, jog darbas yra plagiatas.
 • Nustatoma, jog darbą parašė moksleivio mentorius ar kitas asmuo.
 • Darbo turinys yra provokacinio pobūdžio ir parengtas su numanomu tikslu įžeisti, pasityčioti ar diskriminuoti.
 • Nustatoma, jog darbo autorius tyčia pateikė klaidingą informaciją apie savo darbo mentorių, atstovaujamą organizaciją arba šios organizacijos leidimą ją atstovauti.

18. Šešiolikos geriausių darbų autoriai kviečiami į konkurso finalą pristatyti ir ginti savo darbą. 

19. Kvietimas į finalą išsiunčiamas darbų autoriams ir jų mentoriams jų nurodytais el. pašto adresais iki 2024 m. balandžio 2 d. 17 val.

 

IV. KONKURSO FINALO ORGANIZAVIMAS IR APDOVANOJIMAI

20. Konkurso finalas vyks VDU Katalikų teologijos fakultete (Gimnazijos g. 7, Kaunas) 2024 m. balandžio 19 d. 10.00–17.30 val. 

21. Nepilnamečius konkurso dalyvius privalo lydėti pilnametis asmuo, deleguojamas atstovaujamos institucijos ar organizacijos. 

22. Lėšas konkurso organizavimui ir apdovanojimams skiria organizatoriai.

23. Konkurso finalas yra viešas: jį stebėti yra kviečiami visi konkurso dalyviai, jų mentoriai, artimieji, draugai ir visi kiti norintys asmenys.

24. Konkurso finalo dalyviams keliami šie reikalavimai: pristatyti savo darbą (skiriama 5-10 min.) ir atsakyti į komisijos pateiktus klausimus (skiriama 3-5 min.).

25. Komisija, įvertinusi darbus bei jų pristatymo ir gynimo rezultatus, paskelbia ir apdovanoja konkurso nugalėtojus.

26. 1-3 vietų laureatams skiriamas prizas – trijų dienų išvyka į Kembridžo universitetą su lydinčiu asmeniu. Dėl nuo organizatorių nepriklausančių aplinkybių nesant galimybės suorganizuoti kelionės per 6 mėnesius nuo konkurso finalo datos, nugalėtojams išmokamas 40% kelionės vertės piniginis prizas – po 200 €.

27. Papildomi prizai gali būti skiriami už temos originalumą, pristatymo išradingumą, šaltinių užsienio kalbomis naudojimą ir kt. Renginio partneriai gali skirti papildomus prizus pagal savo nustatytus kriterijus.

28. VDU Katalikų teologijos fakultetas pasilieka teisę viešinti pateiktus darbus, taip pat nuotraukas bei video medžiagą iš baigiamojo renginio.

 

V. VERTINIMO KRITERIJAI

29. Darbai vertinami taškais. Darbai vertinami pagal moksliškumo (iki 15 taškų) bei kūrybiškumo (iki 15 taškų) kriterijus. 

30. Moksliškumo kriterijai: dėstymo logika ir struktūra; argumentavimas ir pagrįsti sprendimai; literatūros bei kitų informacinių šaltinių naudojimas; akademinis raštingumas; pateikimo sklandumas ir tvarkingumas.

31. Kūrybiškumo kriterijai: minčių gilumas ir įžvalgumas; originalus pasirinktos temos atskleidimas ir interpretavimas; darbo pristatymo kūrybiškumas. 

32. Finalinis pristatymas vertinamas atsižvelgiant į pasirinktos temos išmanymą, pristatymo sklandumą ir išradingumą bei atsakymų į komisijos klausimus pagrįstumą.

 

VI. KONTAKTAI

33. Konkurso dalyviams konsultacijos teikiamos el.paštu info@teologija.org

 

Mentoriams

Mentoriams

Tapkite mentoriumi ir padėkite moksleiviui parengti konkursinį darbą. Dovanokite savo žinias ir patirtį jauniems žmonėms!

Aukštųjų mokyklų dėstytojai, mokslininkai, magistrantūros bei doktorantūros studentai, mokytojai, dvasininkai, katalikiškų įstaigų bei organizacijų atstovai, žurnalistai ir visuomenininkai – savo srities ekspertai, norintys pasidalinti žiniomis su moksleiviais ir matantys tokio bendradarbiavimo naudą bei galimybes.

Mentoriai bendradarbiaus su moksleiviais ir padės jiems parengti konkursinį darbą. Mentorius pagal poreikį padeda suformuluoti darbo temą bei problematiką, rekomenduoja literatūrą ar kitus informacijos šaltinius, diskutuoja bei konsultuoja moksleivį pasirinkta tema. Esė darbą moksleivis rašo pats.

Moksleiviai, susidomėję dalyvavimu, iki š.m. lapkričio 10 d. užpildo registracijos formą ir nurodo, su kuriuo iš mentorių norėtų bendradarbiauti. Mentorių sąrašas skelbiamas VDU Katalikų teologijos fakulteto svetainėje https://teologija.org/konkursas/  (puslapio apačioje). Konkurso organizatoriai suderina mentoriaus ir moksleivio bendradarbiavimą. Jei studentas ir mentorius mato bendradarbiavimo galimybę, jie susitaria dėl tinkamo mentorystės formato ir pobūdžio. Rekomenduojama apsibrėžti, kokių tikslų norima pasiekti šiuo bendradarbiavimu ir kaip jų bus siekiama.

 

Konkursinio darbo rašymas vyks nuo 2023 m. lapkričio 10 d. iki 2024 m. kovo 5 d. Rekomenduojama įsipareigoti šiam laikotarpiui. Jei moksleivio darbas patenka į konkurso finalą, mentoriai pagal galimybes kviečiami padėti moksleiviui pasiruošti darbo pristatymui, taip pat dalyvauti finalo renginyje 2024 m. balandžio 19 d. Mentorius pats nusprendžia, kiek laiko ir kokiu dažnumu jis gali skirti mentorystei.

Jeigu turite sėkmingos pedagoginio, konsultacinio ar vadovavimo darbo patirties, gebėsite būti ir geru mentoriumi. Taip pat, jei kada nors pagelbėjote kitam išmokti kažko naujo, įkvėpėte teigiamiems gyvenimo pokyčiams ar padėjote atrasti savo pašaukimą, turite mentorystei reikalingų talentų, įgūdžių ir charakterio savybių.

 

Taip. Galite bendrauti su moksleiviu nuotoliniu būdu Jums patogiausiomis komunikacijos priemonėmis.

Mentoriai visais rūpimais klausimais kviečiami kreiptis į konkurso organizatorę Giedrę el.paštu giedre@teologija.org. Kiekviena situacija bus sprendžiama individualiai ir lanksčiai. 

 

Ne. Mentorystė yra savanoriška veikla, kuri remiasi noru dalintis savo patirtimi ir žiniomis su jaunais žmonėmis. Pasibaigus konkursui mentoriams bus organizuojamas šventinis padėkos vakaras.

Jeigu susidomėjote kvietimu tapti konkurso mentoriumi, kreipkitės el.paštu giedre@teologija.org

Čia pateikiami temų pasiūlymai. Galite siūlyti moksleiviams ir savo temas arba padėti temą suformuluoti jiems patiems. Tokiu atveju tema turėtų tilpti į vieną iš keturių siūlomų kategorijų bei turėtų būti nagrinėjama pagrindinės konkurso temos kontekste.

I. Populiarūs stereotipai

1. Katalikų Bažnyčia slopina mokslo raidą – tiesa ar mitas? Pasirink vieną iš dviejų perspektyvų: ar Bažnyčia persekiojo mokslininkus dėl jų mokslinių atradimų (pavyzdžiui, Galilėjaus atvejis)  arba koks buvo ir yra Bažnyčios santykis su (pirmaisiais) universitetais ir jų mokslininkais.

Pagrindinė literatūra:

 • Thomas E. Woods. Kaip katalikų Bažnyčia sukūrė Vakarų civilizaciją. Vilnius: Katalikų pasaulio leidiniai, 2016. (Skaityti skyrių „Bažnyčia ir universitetas“).
 • Gerard M. Verschuuren. Penki antikatalikiški mitai. Kaunas: Vox altera, 2017. (Skaityti skyrių „Bažnyčios nutildytas Galilėjus“).
 • Alister E. McGrath. Mokslas ir religija: Naujasis įvadas. Kaunas: Vox Altera, 2013. (Skaityti skyrių „Istorija: trys garsieji debatai“).

2. Ar žmonės yra religingi dėl išsilavinimo stokos? Arba ar išsilavinimas kliudo žmogui būti religingu?

Pagrindinė literatūra:

 • Alister ir Joanna Collicutt McGrath. Dawkinso Iliuzija: Ateistinis fundamentalizmas ir dieviškumo neigimas. Kaunas: Vox altera, 2012. (Rekomenduojame visą knygą, bet šiai temai būtina perskaityti skyrius: „Ar mokslas paneigė Dievą?“, „Kokia religijos kilmė?“).
 • Joseph Ratzinger. Pradžioje Dievas sukūrė. Keturi pamokslai apie sukūrimą ir nuopolį. Vilnius: Aidai, 2017.
 • John Polkinghorne. Kvarkai, chaosas ir krikščionybė. Klausimai mokslui ir religijai. Kaunas: Vox Altera, 2014. (Rekomenduojame visą knygą, o šiai temai būtina perskaityti skyrių „Ar gali mokslininkas tikėti?“).

3. Ar pasaulis būtų geresnis be religijos? 

Pagrindinė literatūra:

 • Alister ir Joanna Collicutt McGrath. Dawkinso Iliuzija: Ateistinis fundamentalizmas ir dieviškumo neigimas. Kaunas: Vox altera, 2012. (Rekomenduojame visą knygą, bet šiai temai būtina perskaityti skyrių „Ar religija – blogis?“).
 • Clive Staples Lewis. Tiesiog krikščionybė. Vilnius: Katalikų pasaulio leidiniai, 2017. (Skaityti pirmą knygos dalį „Pirmoji knyga. Teisingumas ir neteisingumas kaip raktas pasaulio prasmei suprasti“).
 • Joseph Ratzinger, Jürgen Habermas. The Dialectics of Secularization: On Reason and Religion. San Francisco: Ignatius Press, 2007.

 

II. (Bio)etika ir technologijos

1. Ar leistini eksperimentai su embrionais jei tai padeda pagerinti žmogaus biologines savybes (pvz: genų redagavimas)? 

Pagrindinė literatūra:

 • Clive Staples Lewis. Žmogaus sunaikinimas. Vilnius: Katalikų pasaulio leidiniai, 2023. (Skaityti trečią skyrių „Žmogaus sunaikinimas“).

2. Žmonijos progreso idėja.  Ar technologinis progresas leidžia tikėtis kad ir patys žmonės tampa tobulesni?

Pagrindinė literatūra:

 • Benediktas XVI. Enciklika CARITAS IN VERITATE apie visapusišką žmogaus vystymąsi meilėje ir tiesoje. (Skaityti pirmą ir antrą skyrių: nr. 10–42).

3. Kiek atsakomybės iš žmogiškojo veikimo leistina atiduoti dirbtiniam intelektui? Ar dirbtinis intelektas ateityje galės padėti žmogui padaryti gerus moralinius pasirinkimus?

 

III. Krikščionių mokslininkų indėlis į mokslo raidą

1. Didžiojo sprogimo teorija: kaip kataliko mokslininko hipotezė tapo ateistiniu argumentu? Ar Didžiojo sprogimo teorija pakeičia religinį aiškinimą apie pasaulio atsiradimą?

Pagrindinė literatūra:

 • Joseph Ratzinger. Pradžioje Dievas sukūrė. Keturi pamokslai apie sukūrimą ir nuopolį. Vilnius: Aidai, 2017.
 • John F. Haught. Mokslas ir tikėjimas: naujasis įvadas. Kaunas: Vox Altera, 2014.

2. Nuo mokslinių atradimų iki Dievo pažinimo: tikėjimą atradusių mokslininkų argumentai religijos naudai. Išsirink vieną mokslininką, pristatyk jo argumentus ir juos pakomentuok: kuo jie tave įtikina ar neįtikina ir kodėl. 

Pagrindinė literatūra:

 • Francis S. Collins. Dievo kalba. Mokslininkas liudija tikėjimo į Dievą pagrįstumą. Vilnius: Katalikų pasaulio leidiniai, 2009.
 • John Polkinghorne. Kvarkai, chaosas ir krikščionybė. Klausimai mokslui ir religijai. Kaunas: Vox Altera, 2014. 
 • John F. Haught. Mokslas ir tikėjimas: naujasis įvadas. Kaunas: Vox Altera, 2014.

3. Kas yra mokslinis metodas ir kaip prie jo sukūrimo prisidėjo dvasininkai?

Pagrindinė literatūra:

 • Thomas E. Woods. Kaip katalikų Bažnyčia sukūrė Vakarų civilizaciją. Vilnius: Katalikų pasaulio leidiniai, 2016. (Skaityti skyrių „Bažnyčia ir mokslas“).
 • Dalia Aleksandravičiūtė. Pranciškonų perspektyvistų optikos ypatybės viduramžiais: vienuolijos savitumas ir įtaka optikos mokslo sklaidoje. Sovijus. Prieiga internete: https://gs.elaba.lt/object/elaba:154970840/ 

 

IV. Tikrovės pažinimas

1. Matematikos tiesos – atrastos ar sukurtos? Kas bendro tarp matematinio mąstymo ir tikėjimo? 

Pagrindinė literatūra:

 • Mario Livio. Is God a Mathematician? New York: Simon & Schuster, 2010.
 • Matt Bradley, Russell Howell. Mathematics: Through the Eyes of Faith. New York: Harper One, 2011.

2. Ar mokslinis pažinimas religinį pažinimą padaro nereikalingą? Remdamasis tekstais pristatyk skirtingus galimus tikrovės pažinimo būdus ir palygink juos su moksliniu pažinimu.

Pagrindinė literatūra:

 

 

 

 

RESPUBLIKINIO 10–12 KLASIŲ MOKINIŲ ESĖ

KONKURSO „Religija ir mokslas: sąsajos ir sankirtos“ NUOSTATAI

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 1. Organizatoriai. Konkursą „Religija ir mokslas: sąsajos ir sankirtos“ (toliau – konkursas) organizuoja Vytauto Didžiojo universiteto Katalikų teologijos fakultetas. Organizaciniai partneriai – Ateitininkų federacija.
 2.  Konkurso rėmėjai: Lietuvių katalikų religinė šalpa, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos katechetikos centras, Kembridžo universiteto doktorantas Modestas Matusevičius.
 3. Konkurso tikslas: supažindinti vyresniųjų klasių moksleivius su akademiniais debatais apie mokslo ir religijos sąsajas bei sankirtas. Pristatyti religinės pasaulėžiūros ir šiuolaikinių sekuliarių intelektualinių idėjų dialogo galimybes. Skatinti moksleivius aktyviai kelti klausimus ir samprotauti šia tematika.
 4.  Uždaviniai: 
 • padėti moksleiviams suprasti vykstančius debatus mokslo ir religijos temomis, jų radimosi prielaidas bei problematiką;
 • analizuoti ir gebėti kritiškai vertinti populiariojoje kultūroje bei žiniasklaidoje vyraujančius stereotipus;
 • skatinti moksleivius kelti klausimus bei išsamiai juos analizuoti, remiantis kokybiškais informacijos šaltiniais;
 • gilinti moksleivių žinias apie religijos ir įvairių mokslinių disciplinų santykį;
 • plėtoti moksleivių tiriamuosius, analitinius, kūrybinius bei prezentacinius gebėjimus;
 • ugdyti iniciatyvumo ir kūrybingumo kompetenciją: originaliai mąstyti ir veikti, atrasti idėjų sąsajas ir kurti naujas idėjas, pritaikyti patirtį naujose situacijose, numatyti alternatyvius problemų sprendimo būdus;
 • prisidėti prie išsilavinusios ir kritiškai mąstančios pilietinės visuomenės ugdymo.

5. Dalyviai: bendrojo ugdymo ir profesinių mokyklų 10–12 klasių mokiniai. Darbus dalyviai parengia individualiai. Vienas dalyvis konkursui pateikia vieną darbą.

6. Atstovaujama institucija: mokykla, kita institucija ar organizacija, kurią dalyvis atstovauja. Atstovaujama organizacija prisiima atsakomybę už dalyvį ir tinkamą organizacijos reprezentavimą bei pateikia raštišką sutikimą, leidžiantį moksleiviui atstovauti šią instituciją. Konkurso dalyvis privalo pasirinkti, kurią instituciją ar organizaciją atstovauja. Nepilnamečiai dalyviai privalo turėti pilnametį atstovą iš atstovaujamos institucijos ar organizacijos.

7. Mentoriai: asmenys, vadovaujantys, konsultuojantys bei kitaip padedantys moksleiviui įsigilinti į pasirinktą temą ir parengti darbą. Mentorius kuruoja gilinimosi į pasirinktą temą bei rašymo procesą, tačiau studentas darbą rašo pats. Mentoriais gali tapti mokytojai, aukštųjų mokyklų dėstytojai ir doktorantūros studentai, organizacijų atstovai bei kiti asmenys, galintys kompetentingai vadovauti arba konsultuoti moksleivį rengiant darbą jo pasirinkta tema. Moksleivis pasirenka mentorių iš organizatorių siūlomo sąrašo arba savarankiškai. Taip pat asmenys, norintys dalyvauti šiame konkurse kaip mentoriai, gali pakviesti moksleivį dalyvauti konkurse bei pasiūlyti savo mentorystės paslaugą. Kiekvienas dalyvis privalo turėti bent vieną mentorių. Mentorius gali būti ir nepilnamečio moksleivio atstovas, jei jis priklauso atstovaujamai institucijai.

 

II. REIKALAVIMAI TEIKIAMIEMS DARBAMS

8. Darbo tema. Iš siūlomo sąrašo arba savarankiškai dalyviai pasirenka juos dominančią sritį ir laisvai suformuluoja savo kūrybinio darbo temą. Temų kryptys bei pavyzdžiai pateikti VDU KTF tinklapyje adresu https://teologija.org/konkursas/ Pasirinktos temos turėtų būti nagrinėjamos religijos ir mokslo kontekste.

9. Darbo žanras: samprotaujamojo akademinio tipo esė. Darbo autorius pateikia argumentuotą nuomonę pasirinkta tema ir ją pagrindžia perskaityta literatūra, savo ar kitų atliktais tyrimais bei kitais šaltiniais. Esė gali būti poleminio, apžvalginio, pagrindžiančio ar kt. pobūdžio. Galimi pasirinktos temos nagrinėjimo metodai: argumentavimas, aiškinimas, lyginimas, svarstymas.  

10. Literatūra ir kiti šaltiniai. Rekomenduojama literatūra bei kiti šaltiniai (knygos, straipsniai, filmai, video arba audio paskaitos ar debatai, filmai ir kt.) nurodyti VDU KTF tinklapyje adresu https://teologija.org/konkursas/ pagal temines sritis. Nepriklausomai nuo darbo krypties, autoriui būtina susipažinti su bent viena pasirinktą temą atitinkančia knyga ir darbo pabaigoje pateikti naudotos literatūros bei kitų šaltinių sąrašą. Knyga gali būti tiek pasirenkama iš nurodyto sąrašo, tiek rekomenduojama mentoriaus. Taip pat rekomenduojama susipažinti ir su papildomais šaltiniais. 

11. Reikalavimai darbui. Rekomenduojama darbo apimtis: 1000–5000 žodžių. Darbo pateikimo formatas: MS Word, Times New Roman, 12 šriftas, 1.5 tarpai tarp eilučių. Darbas rengiamas lietuvių arba anglų kalbomis. Pateikiant darbą tituliniame lape nurodoma:

 • darbo pavadinimas;
 • mokinio vardas, pavardė, amžius, el. pašto adresas, atstovaujamos institucijos pavadinimas ir adresas;
 • mentoriaus(ių) vardas, pavardė, moksliniai bei pedagoginiai laipsniai (jei yra), el. pašto adresas.

12. Darbo pateikimas. Darbai atsiunčiami dviem formatais: spausdinta kopija bei PDF failu. Siekiant užtikrinti nešališką darbų vertinimą PDF kopija atsiunčiama dviem egzemplioriais: su tituliniu lapu ir be jo (nurodomas tik temos pavadinimas). Prie darbo pridedamas patvirtinimas apie atstovaujamą instituciją/organizaciją, pasirašytas jos atstovo. 

 

III. KONKURSO ORGANIZAVIMAS IR EIGA

13. Moksleiviai registruojasi iki 2023 m. lapkričio 10 d. Po šio termino moksleiviams yra paskiriami arba patvirtinami jų pasirinkti mentoriai. Moksleiviai susisiekia su savo mentoriais: vyksta diskusijos, temos pasirinkimas bei darbo rašymas.

14. Darbai pristatomi iki 2024 m. kovo 5 d. adresu: Konkursui „Religija ir mokslas: sąsajos ir sankirtos“, VDU Katalikų teologijos fakultetas, Gimnazijos g. 7, LT–44260 Kaunas. Skaitmeninė darbo versija PDF formatu siunčiama el.paštu: info@teologija.org

15. Visiems konkurso dalyviams ir jiems pasirengti padėjusiems mentoriams išduodamos VDU Katalikų teologijos fakulteto pažymos. Pažymos siunčiamos nurodytu el. pašto adresu.

16. Darbus vertina VDU Katalikų teologijos fakulteto dekano įsakymu patvirtinta komisija (toliau – komisija). Komisiją sudaro konkurso organizatorių ir partnerių atstovai. Komisijos vertinimui organizatoriai pateikia darbų kopijas be darbo autoriaus ir mentoriaus tapatybės duomenų.

17. Dalyviai diskvalifikuojami ir darbai nevertinami šiais atvejais:

 • Darbas neatitinka žanro, apimties ir kitų reikalavimų.
 • Nustatoma, jog darbas yra plagiatas.
 • Nustatoma, jog darbą parašė moksleivio mentorius ar kitas asmuo.
 • Darbo turinys yra provokacinio pobūdžio ir parengtas su numanomu tikslu įžeisti, pasityčioti ar diskriminuoti.
 • Nustatoma, jog darbo autorius tyčia pateikė klaidingą informaciją apie savo darbo mentorių, atstovaujamą organizaciją arba šios organizacijos leidimą ją atstovauti.

18. Šešiolikos geriausių darbų autoriai kviečiami į konkurso finalą pristatyti ir ginti savo darbą. 

19. Kvietimas į finalą išsiunčiamas darbų autoriams ir jų mentoriams jų nurodytais el. pašto adresais iki 2024 m. balandžio 2 d. 17 val.

 

IV. KONKURSO FINALO ORGANIZAVIMAS IR APDOVANOJIMAI

20. Konkurso finalas vyks VDU Katalikų teologijos fakultete (Gimnazijos g. 7, Kaunas) 2024 m. balandžio 19 d. 10.00–17.30 val. 

21. Nepilnamečius konkurso dalyvius privalo lydėti pilnametis asmuo, deleguojamas atstovaujamos institucijos ar organizacijos. 

22. Lėšas konkurso organizavimui ir apdovanojimams skiria organizatoriai.

23. Konkurso finalas yra viešas: jį stebėti yra kviečiami visi konkurso dalyviai, jų mentoriai, artimieji, draugai ir visi kiti norintys asmenys.

24. Konkurso finalo dalyviams keliami šie reikalavimai: pristatyti savo darbą (skiriama 5-10 min.) ir atsakyti į komisijos pateiktus klausimus (skiriama 3-5 min.).

25. Komisija, įvertinusi darbus bei jų pristatymo ir gynimo rezultatus, paskelbia ir apdovanoja konkurso nugalėtojus.

26. 1-3 vietų laureatams skiriamas prizas – trijų dienų išvyka į Kembridžo universitetą su lydinčiu asmeniu. Dėl nuo organizatorių nepriklausančių aplinkybių nesant galimybės suorganizuoti kelionės per 6 mėnesius nuo konkurso finalo datos, nugalėtojams išmokamas 40% kelionės vertės piniginis prizas – po 200 €.

27. Papildomi prizai gali būti skiriami už temos originalumą, pristatymo išradingumą, šaltinių užsienio kalbomis naudojimą ir kt. Renginio partneriai gali skirti papildomus prizus pagal savo nustatytus kriterijus.

28. VDU Katalikų teologijos fakultetas pasilieka teisę viešinti pateiktus darbus, taip pat nuotraukas bei video medžiagą iš baigiamojo renginio.

 

V. VERTINIMO KRITERIJAI

29. Darbai vertinami taškais. Darbai vertinami pagal moksliškumo (iki 15 taškų) bei kūrybiškumo (iki 15 taškų) kriterijus. 

30. Moksliškumo kriterijai: dėstymo logika ir struktūra; argumentavimas ir pagrįsti sprendimai; literatūros bei kitų informacinių šaltinių naudojimas; akademinis raštingumas; pateikimo sklandumas ir tvarkingumas.

31. Kūrybiškumo kriterijai: minčių gilumas ir įžvalgumas; originalus pasirinktos temos atskleidimas ir interpretavimas; darbo pristatymo kūrybiškumas. 

32. Finalinis pristatymas vertinamas atsižvelgiant į pasirinktos temos išmanymą, pristatymo sklandumą ir išradingumą bei atsakymų į komisijos klausimus pagrįstumą.

 

VI. KONTAKTAI

33. Konkurso dalyviams konsultacijos teikiamos el.paštu info@teologija.org

 

Organizacijoms

Organizacijoms

Kviečiame mokyklas, parapijas, katalikiškas ir visuomenines organizacijas deleguoti moksleivius dalyvauti konkurse. Pakvieskite savo jaunimą intelektualiniam iššūkiui ir pasinaudokite galimybe plačiau pristatyti savo organizacijos veiklą!

Vidurinės bendrojo ir profesinio lavinimo mokyklos, parapijos, katalikiškos institucijos, organizacijos, bendruomenės, visuomeninės organizacijos ir sambūriai.

Institucija deleguoja moksleivį(ius) dalyvauti konkurse ir ją atstovauti. Institucija deleguoja savo oficialų pilnametį narį arba darbuotoją būti moksleivio atstovu. Taip pat yra parašomas sutikimas, leidžiantis moksleiviui atstovauti Jūsų instituciją (Sutikimas) Sutikimas atsiunčiamas el.paštu info@teologija.org arba pridedamas siunčiant konkursinį darbą.

Dalyvavimas konkurse yra puiki galimybė paskatinti Jūsų organizacijos jaunimą išsamiau gilintis į tikėjimo ir mokslo temas, brandinti savo
tikėjimą, motyvuotai pasirinkti būsimų studijų sritis.

Taip pat tai yra galimybė Jūsų organizacijai plačiau pristatyti save bei savo veiklą, pritraukti naujų narių ar bendradarbių.

Jūsų instituciją gali atstovauti ir jūsų narių arba darbuotojų vaikai, taip pat bet kuris jaunuolis, kuriam suteikiate atstovavimo teisę.

Institucija pagal galimybes padeda moksleiviui pasirengti konkursui (užtikrinti, jog konkursinis darbas parengtas tvarkingai, pristatytas laiku ir kt.) bei įsipareigoja pasirūpinti moksleivio atvykimu į konkurso finalą (nepilnamečiams dalyviams reikalingas pilnametis lydintis asmuo). Taip pat institucija pasirūpina, jog konkurso dalyvis ją tinkamai reprezentuotų.

 • 2023 11 10 – 2024 03 05 – konkursinio darbo rašymas. Darbai pristatomi organizatoriams iki 2024 03 05.
 • 2024 03 05 – 2024 04 02 – vyksta darbų vertinimas.
 • iki 2024 04 02 konkurso dalyviai informuojami, ar jų darbas pateko į konkurso finalą.
 • Konkurso finalas vyks 2024 04 19. Konkurso finalistai renginio metu turės pristatyti savo darbus. Bus išrenkami trijų pirmų vietų nugalėtojai.

Detalią informaciją apie konkurso eigą ir reikalavimus rasite žemiau, konkurso nuostatuose.

Visais rūpimais klausimais kviečiame kreiptis el.paštu giedre@teologija.org Su Jumis bendraus konkurso organizatorė Giedrė.

RESPUBLIKINIO 10–12 KLASIŲ MOKINIŲ ESĖ

KONKURSO „Religija ir mokslas: sąsajos ir sankirtos“ NUOSTATAI

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 1. Organizatoriai. Konkursą „Religija ir mokslas: sąsajos ir sankirtos“ (toliau – konkursas) organizuoja Vytauto Didžiojo universiteto Katalikų teologijos fakultetas. Organizaciniai partneriai – Ateitininkų federacija.
 2.  Konkurso rėmėjai: Lietuvių katalikų religinė šalpa, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos katechetikos centras, Kembridžo universiteto doktorantas Modestas Matusevičius.
 3. Konkurso tikslas: supažindinti vyresniųjų klasių moksleivius su akademiniais debatais apie mokslo ir religijos sąsajas bei sankirtas. Pristatyti religinės pasaulėžiūros ir šiuolaikinių sekuliarių intelektualinių idėjų dialogo galimybes. Skatinti moksleivius aktyviai kelti klausimus ir samprotauti šia tematika.
 4.  Uždaviniai: 
 • padėti moksleiviams suprasti vykstančius debatus mokslo ir religijos temomis, jų radimosi prielaidas bei problematiką;
 • analizuoti ir gebėti kritiškai vertinti populiariojoje kultūroje bei žiniasklaidoje vyraujančius stereotipus;
 • skatinti moksleivius kelti klausimus bei išsamiai juos analizuoti, remiantis kokybiškais informacijos šaltiniais;
 • gilinti moksleivių žinias apie religijos ir įvairių mokslinių disciplinų santykį;
 • plėtoti moksleivių tiriamuosius, analitinius, kūrybinius bei prezentacinius gebėjimus;
 • ugdyti iniciatyvumo ir kūrybingumo kompetenciją: originaliai mąstyti ir veikti, atrasti idėjų sąsajas ir kurti naujas idėjas, pritaikyti patirtį naujose situacijose, numatyti alternatyvius problemų sprendimo būdus;
 • prisidėti prie išsilavinusios ir kritiškai mąstančios pilietinės visuomenės ugdymo.

5. Dalyviai: bendrojo ugdymo ir profesinių mokyklų 10–12 klasių mokiniai. Darbus dalyviai parengia individualiai. Vienas dalyvis konkursui pateikia vieną darbą.

6. Atstovaujama institucija: mokykla, kita institucija ar organizacija, kurią dalyvis atstovauja. Atstovaujama organizacija prisiima atsakomybę už dalyvį ir tinkamą organizacijos reprezentavimą bei pateikia raštišką sutikimą, leidžiantį moksleiviui atstovauti šią instituciją. Konkurso dalyvis privalo pasirinkti, kurią instituciją ar organizaciją atstovauja. Nepilnamečiai dalyviai privalo turėti pilnametį atstovą iš atstovaujamos institucijos ar organizacijos.

7. Mentoriai: asmenys, vadovaujantys, konsultuojantys bei kitaip padedantys moksleiviui įsigilinti į pasirinktą temą ir parengti darbą. Mentorius kuruoja gilinimosi į pasirinktą temą bei rašymo procesą, tačiau studentas darbą rašo pats. Mentoriais gali tapti mokytojai, aukštųjų mokyklų dėstytojai ir doktorantūros studentai, organizacijų atstovai bei kiti asmenys, galintys kompetentingai vadovauti arba konsultuoti moksleivį rengiant darbą jo pasirinkta tema. Moksleivis pasirenka mentorių iš organizatorių siūlomo sąrašo arba savarankiškai. Taip pat asmenys, norintys dalyvauti šiame konkurse kaip mentoriai, gali pakviesti moksleivį dalyvauti konkurse bei pasiūlyti savo mentorystės paslaugą. Kiekvienas dalyvis privalo turėti bent vieną mentorių. Mentorius gali būti ir nepilnamečio moksleivio atstovas, jei jis priklauso atstovaujamai institucijai.

 

II. REIKALAVIMAI TEIKIAMIEMS DARBAMS

8. Darbo tema. Iš siūlomo sąrašo arba savarankiškai dalyviai pasirenka juos dominančią sritį ir laisvai suformuluoja savo kūrybinio darbo temą. Temų kryptys bei pavyzdžiai pateikti VDU KTF tinklapyje adresu https://teologija.org/konkursas/ Pasirinktos temos turėtų būti nagrinėjamos religijos ir mokslo kontekste.

9. Darbo žanras: samprotaujamojo akademinio tipo esė. Darbo autorius pateikia argumentuotą nuomonę pasirinkta tema ir ją pagrindžia perskaityta literatūra, savo ar kitų atliktais tyrimais bei kitais šaltiniais. Esė gali būti poleminio, apžvalginio, pagrindžiančio ar kt. pobūdžio. Galimi pasirinktos temos nagrinėjimo metodai: argumentavimas, aiškinimas, lyginimas, svarstymas.  

10. Literatūra ir kiti šaltiniai. Rekomenduojama literatūra bei kiti šaltiniai (knygos, straipsniai, filmai, video arba audio paskaitos ar debatai, filmai ir kt.) nurodyti VDU KTF tinklapyje adresu https://teologija.org/konkursas/ pagal temines sritis. Nepriklausomai nuo darbo krypties, autoriui būtina susipažinti su bent viena pasirinktą temą atitinkančia knyga ir darbo pabaigoje pateikti naudotos literatūros bei kitų šaltinių sąrašą. Knyga gali būti tiek pasirenkama iš nurodyto sąrašo, tiek rekomenduojama mentoriaus. Taip pat rekomenduojama susipažinti ir su papildomais šaltiniais. 

11. Reikalavimai darbui. Rekomenduojama darbo apimtis: 1000–5000 žodžių. Darbo pateikimo formatas: MS Word, Times New Roman, 12 šriftas, 1.5 tarpai tarp eilučių. Darbas rengiamas lietuvių arba anglų kalbomis. Pateikiant darbą tituliniame lape nurodoma:

 • darbo pavadinimas;
 • mokinio vardas, pavardė, amžius, el. pašto adresas, atstovaujamos institucijos pavadinimas ir adresas;
 • mentoriaus(ių) vardas, pavardė, moksliniai bei pedagoginiai laipsniai (jei yra), el. pašto adresas.

12. Darbo pateikimas. Darbai atsiunčiami dviem formatais: spausdinta kopija bei PDF failu. Siekiant užtikrinti nešališką darbų vertinimą PDF kopija atsiunčiama dviem egzemplioriais: su tituliniu lapu ir be jo (nurodomas tik temos pavadinimas). Prie darbo pridedamas patvirtinimas apie atstovaujamą instituciją/organizaciją, pasirašytas jos atstovo. 

 

III. KONKURSO ORGANIZAVIMAS IR EIGA

13. Moksleiviai registruojasi iki 2023 m. lapkričio 10 d. Po šio termino moksleiviams yra paskiriami arba patvirtinami jų pasirinkti mentoriai. Moksleiviai susisiekia su savo mentoriais: vyksta diskusijos, temos pasirinkimas bei darbo rašymas.

14. Darbai pristatomi iki 2024 m. kovo 5 d. adresu: Konkursui „Religija ir mokslas: sąsajos ir sankirtos“, VDU Katalikų teologijos fakultetas, Gimnazijos g. 7, LT–44260 Kaunas. Skaitmeninė darbo versija PDF formatu siunčiama el.paštu: info@teologija.org

15. Visiems konkurso dalyviams ir jiems pasirengti padėjusiems mentoriams išduodamos VDU Katalikų teologijos fakulteto pažymos. Pažymos siunčiamos nurodytu el. pašto adresu.

16. Darbus vertina VDU Katalikų teologijos fakulteto dekano įsakymu patvirtinta komisija (toliau – komisija). Komisiją sudaro konkurso organizatorių ir partnerių atstovai. Komisijos vertinimui organizatoriai pateikia darbų kopijas be darbo autoriaus ir mentoriaus tapatybės duomenų.

17. Dalyviai diskvalifikuojami ir darbai nevertinami šiais atvejais:

 • Darbas neatitinka žanro, apimties ir kitų reikalavimų.
 • Nustatoma, jog darbas yra plagiatas.
 • Nustatoma, jog darbą parašė moksleivio mentorius ar kitas asmuo.
 • Darbo turinys yra provokacinio pobūdžio ir parengtas su numanomu tikslu įžeisti, pasityčioti ar diskriminuoti.
 • Nustatoma, jog darbo autorius tyčia pateikė klaidingą informaciją apie savo darbo mentorių, atstovaujamą organizaciją arba šios organizacijos leidimą ją atstovauti.

18. Šešiolikos geriausių darbų autoriai kviečiami į konkurso finalą pristatyti ir ginti savo darbą. 

19. Kvietimas į finalą išsiunčiamas darbų autoriams ir jų mentoriams jų nurodytais el. pašto adresais iki 2024 m. balandžio 2 d. 17 val.

 

IV. KONKURSO FINALO ORGANIZAVIMAS IR APDOVANOJIMAI

20. Konkurso finalas vyks VDU Katalikų teologijos fakultete (Gimnazijos g. 7, Kaunas) 2024 m. balandžio 19 d. 10.00–17.30 val. 

21. Nepilnamečius konkurso dalyvius privalo lydėti pilnametis asmuo, deleguojamas atstovaujamos institucijos ar organizacijos. 

22. Lėšas konkurso organizavimui ir apdovanojimams skiria organizatoriai.

23. Konkurso finalas yra viešas: jį stebėti yra kviečiami visi konkurso dalyviai, jų mentoriai, artimieji, draugai ir visi kiti norintys asmenys.

24. Konkurso finalo dalyviams keliami šie reikalavimai: pristatyti savo darbą (skiriama 5-10 min.) ir atsakyti į komisijos pateiktus klausimus (skiriama 3-5 min.).

25. Komisija, įvertinusi darbus bei jų pristatymo ir gynimo rezultatus, paskelbia ir apdovanoja konkurso nugalėtojus.

26. 1-3 vietų laureatams skiriamas prizas – trijų dienų išvyka į Kembridžo universitetą su lydinčiu asmeniu. Dėl nuo organizatorių nepriklausančių aplinkybių nesant galimybės suorganizuoti kelionės per 6 mėnesius nuo konkurso finalo datos, nugalėtojams išmokamas 40% kelionės vertės piniginis prizas – po 200 €.

27. Papildomi prizai gali būti skiriami už temos originalumą, pristatymo išradingumą, šaltinių užsienio kalbomis naudojimą ir kt. Renginio partneriai gali skirti papildomus prizus pagal savo nustatytus kriterijus.

28. VDU Katalikų teologijos fakultetas pasilieka teisę viešinti pateiktus darbus, taip pat nuotraukas bei video medžiagą iš baigiamojo renginio.

 

V. VERTINIMO KRITERIJAI

29. Darbai vertinami taškais. Darbai vertinami pagal moksliškumo (iki 15 taškų) bei kūrybiškumo (iki 15 taškų) kriterijus. 

30. Moksliškumo kriterijai: dėstymo logika ir struktūra; argumentavimas ir pagrįsti sprendimai; literatūros bei kitų informacinių šaltinių naudojimas; akademinis raštingumas; pateikimo sklandumas ir tvarkingumas.

31. Kūrybiškumo kriterijai: minčių gilumas ir įžvalgumas; originalus pasirinktos temos atskleidimas ir interpretavimas; darbo pristatymo kūrybiškumas. 

32. Finalinis pristatymas vertinamas atsižvelgiant į pasirinktos temos išmanymą, pristatymo sklandumą ir išradingumą bei atsakymų į komisijos klausimus pagrįstumą.

 

VI. KONTAKTAI

33. Konkurso dalyviams konsultacijos teikiamos el.paštu info@teologija.org

 

Mentoriai

Justinas Rakita

Justinas Rakita

Programuotojas
Lietuvių Anglų
Esu programuotojas - tai yra mano pagrindinė veikla. Taip pat esu baigęs magistro studijas Tarptautiniame teologijos institute Austrijoje. Teko vesti nemažai mokymų įvairiomis teologinėmis temomis, kur nuolat tekdavo ieškoti būdų, kaip sudėtingus dalykus pateikti smagiai ir suprantamai.
#Informatika #Matematika #Teologija
Krzysztof Herka

Krzysztof Herka

Graduate researcher
Anglų Lenkų
I am a biochemist working on unusual structures of DNA and on how they affect key cellular processes. In addition to how such research could affect the lives of patients with conditions where such processes are disrupted, such as cancer, a particular source of inspiration for me is the joy of discovery, of finding out something new.
#Gamtos mokslai
Lina Kievišienė

Lina Kievišienė

Gydytoja genetikė
Lietuvių Anglų
Esu gydytoja, specializuojuosi klinikinėje genetikoje. Kaip katalikei man yra nuostabu matyti kaip tikėjimas ir mokslas - ypač evoliucija ir genetika - sukuria harmoningą visumą. Moksleivius galiu konsultuoti sveikatos mokslų, biologijos, genetikos temomis, padėti atrasti tikėjimo ir mokslo sąsajas iš tikėjimo perspektyvos.
#Gamtos mokslai #Medicina
Meilė Petrauskaitė

Meilė Petrauskaitė

Tyrėja - inžinierė
Lietuvių Anglų
Esu baigusi Biochemijos bakalaurą ir studijavusi Elektronikos ir matematikos magistrą. Domiuosi, kaip kalbos/žodžio suvokimas modeliuojamas tiksliuosiuose moksluose. Taip pat, laisvalaikiu gilinuosi į įvairias gamtos mokslų sąsajas su tikėjimu ir religija.
#Gamtos mokslai #Matematika
Dr. Petras V. Kisielius

Dr. Petras V. Kisielius

Chirurgas urologas
Lietuvių Anglų
Chirurgas, medicinos daktaras, penkių vaikų tėvas, aktyvus ateitininkas, gimęs ir gyvenantis Čikagoje. Padėjęs gimti kūdikiams, sekmingai išoperavęs vėžius, atstatęs pacientų gyvenimus, stebėjęs nepagydomomis ligomis sergančių pacientų mirtį. Tai skatino dažnai mąstyti apie gyvenimo prasmę bei viltį, kylančią iš Kristaus Prisikėlimo. Domiuosi teologija ir filosofija.
#Filosofija #Medicina #Teologija
Augustas Kalinauskas

Augustas Kalinauskas

VU filosofijos magistrantas, žurnalistas, skautas
Lietuvių Anglų Vokiečių
Domiuosi teisės, mokslo ir moralės filosofija, taip pat rašau tekstus politinėmis, visuomeninėmis temomis kaip laisvai samdomas autorius. Mokslas ir tikėjimas man yra ir labai artimos, tačiau kartu ir labai skirtingos sritys, kurios tiems patiems reiškiniams užduoda skirtingus klausimus ir dėl to pateikia labai skirtingus atsakymus.
#Filosofija #Socialiniai mokslai #Teisė
Doc. dr. Irma Kuliavienė

Doc. dr. Irma Kuliavienė

Gydytoja gastroenterologė, docentė LSMU, psichoanalitinės interpersonalinės krypties psichoterapeutė
Lietuvių Anglų
Esu praktikuojanti katalikė, ateitininkė, mokslininkė, dėstytoja, bet svarbiausia - gydytoja gastroenterologė ir psichoterapeutė. Mano darbe ne tik mokslo iššūkiai, bet ir etinės problemos kelia daug įvairių teologinių klausimų ir dvasinių konfliktų. Jiems išspręsti tenka domėtis tiek savo srities literatūra, tiek ir skaityti religinius veikalus, diskutuoti su kolegomis ir bendraminčiais.
#Gamtos mokslai #Medicina
Dr. Emilija Pundziūtė-Gallois

Dr. Emilija Pundziūtė-Gallois

VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto lektorė
Lietuvių Anglų Prancūzų
Esu ilgametė ateitininkė, svarstanti mokslo ir tikėjimo sąsajų klausimus nuo jaunystės. Nuo 2014 m. esu ir socialinių-politinių mokslų mokslininkė ir dėstytoja, daug dirbu organzuojant akademinius ir mokslo populiarinimo renginius universitete ir už jo ribų,
#Politologija #Socialiniai mokslai
Dr. Marijus Jurkūnas

Dr. Marijus Jurkūnas

Lietuvių
Chemija atveria molekulių architektūros grožį bei jų slėpiningą Architektą - Dievą.
#Chemija #Gamtos mokslai