Konkursas

Moksleiviams

Moksleiviams

Kviečiame 10-12 klasių moksleivius dalyvauti respublikiniame esė konkurse „Religija ir mokslas: ar jie suderinami?“. Gilinkis į rūpimus klausimus, bendradarbiauk su mentoriais – šių klausimų ekspertais ir laimėk vertingą prizą!

Dalyvių registracija pasibaigė. Kviečiame sekti konkurso naujienas.

Susisiekite

10 – 12 kl. bendrojo ir profesinio lavinimo mokyklų moksleiviai Lietuvoje ir išeivijoje.

Konkursui reikės parašyti esė darbą. Gali sugalvoti savo temą arba pasirinkti ją iš siūlomo sąrašo! Jei tavo esė bus atrinkta į finalą, reikės ją pristatyti viešai finalinio renginio metu. Reikalavimus konkursiniam darbui rasi žemiau.

Mentoriai yra įvairių mokslo sričių ekspertai, kurie padės tau parengti konkursinį darbą. Su savo mentoriumi galėsi aptarti tau rūpimus klausimus, suformuluoti savo darbo temą, pasirinkti tinkamiausią literatūrą bei kitus šaltinius. Mentorius taip pat tave lydės darbo rašymo procese ir padės susidoroti su kylančiais klausimais ar iššūkiais – tačiau darbą turėsi parašyti savarankiškai. Žemiau rasi mentorių sąrašą. Apsvarstyk, kurios temos tau yra įdomiausios ir išsirink mentorių, kuris tau padės geriausiai įsigilinti į pasirinktą temą. Mentorių galima pasirinkti ir savarankiškai – jais gali tapti tavo mėgstami mokytojai ar net tėvai! Tačiau rinkdamasis mentorių iš organizatorių sąrašo gali būti tikras, jog bendrausi su rimčiausiais savo sričių ekspertais Lietuvoje ir ne tik!

Konkurso dalyviams privaloma pasirinkti atstovaujamą organizaciją. Tai gali būti tavo mokykla, parapija, organizacija ar bendruomenė. Taip pat gali atstovauti organizaciją ar įstaigą, su kuria nesi tiesiogiai susijęs, pavyzdžiui: tavo tėvų darbovietė, tavo pasirinkto mentoriaus organizacija ir t.t. Atstovaujamą organizaciją nurodyk registruodamasis dalyvio anketoje. Ši organizacija turės pateikti raštišką sutikimą ją atstovauti. Sutikimo formą rasi čia Sutikimas.docx

Organizaciją reikia pasirinkti dėl poros priežasčių:

  • organizacija prisiima atsakomybę už konkurso dalyvį. Jeigu tavo darbas bus atrinktas į konkurso finalą, atstovaujama organizacija pasirūpina tavo atvykimu į finalinį renginį, o jeigu dar nesi sulaukęs pilnametystės – deleguoja pilnametį savo narį, kuris palydės tave kelionėje ir renginio metu.
  • atstovaudamas organizaciją, tampi savotišku jos ambasadoriumi. Tai yra puiki galimybė organizacijoms plačiau pristatyti savo veiklą, o tau – garsinti savo mokyklos, organizacijos ar bendruomenės vardą.
  1. Atidžiai perskaityk šioje svetainėje pateiktą informaciją, ypač – rekomenduojamų temų sąrašą. Apsvarstyk, kokios temos tau rūpi, kokie klausimai kyla. O galbūt turi tvirtą nuomonę rūpimais klausimais, tačiau pritrūksta argumentų diskutuojant su klasės draugais, ir norėtum pagilinti savo žinias. Konkursas suteikia visas šias galimybes!
  2. Susipažink su konkurso mentoriais (juos rasi šio puslapio apačioje). Jei tvirtai žinai, kokios temos tau įdomios, pasirink pora mentorių, kurie tau galėtų pagelbėti gilinantis būtent į šias temas. Galbūt dar nežinai, kas tau įdomu, tačiau ypač norėtum susipažinti su kažkuriuo iš mentorių. Galima pirmiausia pasirinkti mentorių, o tada drauge atrastumėte tinkamiausią temą tavo esė darbui.
  3. Pasirink savo atstovaujamą instituciją, organizaciją ar bendruomenę. Paprašyk jos oficialaus atstovo, kad užpildytų prisegtą formą.
  4. Užpildyk dalyvio anketą iki 2021 m. lapkričio 10 d. Užpildytą atstovaujamos organizacijos sutikimą atsiųsk el.paštu mokslasirreligija@gmail.com Sutikimas.docx
  5. Konkurso organizatoriai susisieks su tavimi netrukus, pasibaigus registracijai!
  1. Pasibaigus dalyvių registracijai konkurso organizatoriai susisieks su tavimi ir praneš, kuris mentorius tau padės pasiruošti konkursui. Jeigu pasirinkai mentorių savarankiškai, niekas nesikeis! Tačiau jei pasirinkai vieną ar kelis mentorius iš organizatorių siūlomo sąrašo, gali būti, jog tą patį mentorių išsirinko daugiau moksleivių. Jei taip nutiks, padėsime tau rasti geriausią mentorių, atsižvelgdami į tavo motyvaciją ir tau įdomias temas.
  2. Reikės susisiekti su savo mentoriumi, prisistatyti, papasakoti, kokios temos ar klausimai tau yra įdomūs. Su mentoriumi aptarsite, kokia pagalba tau reikalinga, kiek mentorius galės skirti tau laiko, kokiu būdu bendrausite (el.laiškais, telefonu, gyvai ar kt.).
  3. Sugalvojus esė temą, reikės surinkti apie ją informacijos: skaityti knygas ar straipsnius, galbūt peržiūrėti aktualius filmus, debatus ar video paskaitas, konsultuotis su savo mentoriumi. Parašyti ir išsiųsti savo esė turėsi vėliausiai iki 2022 m. sausio 20 d. Reikalavimus darbui rasi žemiau skiltyje „Reikalavimai konkursiniam darbui“.
  4. Organizatorių paskirta komisija įvertins gautus darbus ir iki 2022 m. vasario 15 d. atrinks 15 geriausių darbų, kurie keliaus į konkurso finalą. Į finalą nepatekusių darbų autoriai gaus konkurso dalyvio pažymėjimus.
  5. Konkurso finalo renginys vyks 2022 m. kovo 4 d. VDU Katalikų teologijos fakultete Kaune. Finalistai turės pristatyti savo darbus, o komisija išrinks trijų pirmų vietų nugalėtojus. Į renginį kviečiami atvykti ir tie moksleiviai, kurių darbai nepateko į finalą. Taip pat finalistų šeimos nariai, draugai, mentoriai, atstovaujamų organizacijų nariai. Pažadame gražią ir įsimintiną šventę!

Visais rūpimais klausimais kreipkis el. paštu mokslasirreligija@gmail.com Su tavimi bendraus konkurso organizatorės Rasa ir Meilė.

Natūralu, jog kartais nedrąsu išbandyti naujus dalykus. O čia dar laukia bendravimas su mokslo daktarais, nesuprantamos sąvokos bei sudėtingos temos! Tikrai gali būti kiek nejauku.

Tačiau kai išsiruošiame į naują kelionę, nebūtinai visada turime pasiekti galutinį jos tikslą. Galbūt kelyje atrasime ir patirsime netikėtų gerų dalykų – ar net paaiškės, jog ne pirminis tikslas buvo svarbiausia! Taip siūlome žūrėti ir į šį konkursą. Gal nepavyks laimėti pirmųjų vietų ar patekti į finalą, bet perskaitysi gyvenimą keičiančių knygų, susipažinsi su įdomiais žmonėmis, labiau suprasi, kokios sritys tave domina ir ką norėtum studijuoti baigęs ar baigusi mokyklą, ir panašiai.

Todėl drąsiname ir kviečiame pabandyti! Tiek konkurso organizatoriai, tiek mentoriai supranta, jog šis konkursas yra organizuojamas moksleiviams ir nereikalaus iš tavęs neįveikiamų dalykų.

Konkursas atviras visiems 10 – 12 klasių moksleiviams, nepriklausomai nuo to, kokios yra jų pažiūros. Šis konkursas suteikia galimybę pristatyti savo įsitikinimus, gilintis bei suprasti skirtingus požiūrius, kelti klausimus ir diskutuoti. Kviečiame tave dalyvauti!

Čia pateikiami temų pasiūlymai. Esė galima rašyti ir savo sugalvota tema (pasitarti su mentoriumi) arba rašyti tema iš vienos ar daugiau knygų, pateiktų rekomenduojamos literatūros sąraše.

Tikslieji mokslai:

  1. Biologija
  • Ar evoliucijos teorija prieštarauja biblinei pasaulio sukūrimo sampratai?
  • Ar galima atskirti mokslinius tyrimus nuo moralinių kriterijų ?
  • Ar gali mokslininkas tikėti stebuklais?
  • Gyvybės kilmė tikėjimo ir mokslo šviesoje
  1. Fizika
  • Kaip  atsirado pasaulis: ar mokslinis požiūris prieštarauja religinei pasaulio sukūrimo teorijai?
  • Kaip egzistuoja fizikos dėsniai – ar Dievas juos sukūrė?
  • Ar galima gyvybę redukuoti iki atskirų fizikos dėsnių sinchroniškumo?
  1. Matematika ir kompiuterių mokslas
  • Ar galima susieti matematiką ir religiją?
  • Ar matematikos teorijos yra atrandamos ar išrandamos? Kaip jų teisingumas siejasi su Dievo samprata?
  • Kaip paaiškinti matematinę tiesą? Ar šis paaiškinimas reikalauja aklo tikėjimo?
  • Sąmonė ir integruotos informacijos teorija (integrated information theory).

Humanitariniai mokslai:

1. Istorija

  • Galilėjaus istorija: mitai ir faktai
  • Kryžiaus karai: priežastys ir pasekmės
  • Jėzaus gyvenimo istoriškumas
  • Kokiais būdais galima interpretuoti/paaiškinti inkviziciją?
  • Bažnyčios indėlis į mokslo raidą ir ugdymo veiklą Viduramžiais
  • Bažnyčia ir universitetų steigimas
  • Moterų teisės Antikos, Viduramžių ir Renesanso laikotarpiais Europoje: lyginamoji analizė

2. Teologija

  • Ar krikščionis turi gebėti paaiškinti savo tikėjimą?
  • Bažnyčios mokymas ir kintantis pasaulis: prisitaikyti, ignoruoti, pasipriešinti?
  • Skirtingi Jėzaus gyvenimo aprašymai Evangelijose: kaip juos skaityti?
  • Teologinis stebuklo aiškinimas
  • Gimtoji nuodėmė. Ar įmanomas moralinis žmonijos progresas?
  1. Filosofija
  • Ar Dievo egzistavimas suderinamas su žmogaus laisve?
  • Asmens laisvė ir socialinės/moralinės normos: ar tai suderinama?
  • Kančios prasmė: kodėl verta kentėti?
  • Filosofijos istorija – Dievo ieškojimų istorija?
  • Tikintis žmogus – racionalus žmogus?
  • Gamtos mokslų žinios – kliūtis tikėjimui?

Socialiniai mokslai:

  • Ar žmogus turi absoliučią vertę?
  • Bažnyčios ir valstybės atskirumo ir atskyrimo sampratos
  • “Žmogaus teisių” sąvoka. Kilmė ir plėtros problematika
  • Moterų teisės ir krikščionybė
  • Eutanazija – žmogaus teisė į orią mirtį?

 

Jei nesi tikras, kurios knygos labiausiai tinka tavo temai, ar nerandi reikalingos informacijos, paprašyk savo mentoriaus pagalbos. Šis sąrašas nebūtinai pateikia visoms siūlomoms temoms reikalingą literatūrą.

Lietuvių kalba: 

    1. “Mokslas ir religija: Naujasis įvadas”, A. McGrath
      Visos apologetinės temos – mokslinis ir religinis požiūriai. Knyga universali, tinkama beveik kiekvienai temai.
    2. “Gyvybė 3.0”, Max Tegmark
      ‘Must-read’ tiems, kurie domisi sąmone. Viena įdomiausių knygų apie gyvybę, sąmonę ir apie tokią skaitmeninę sąmonę, kuri potencialiai gali būti sukurta žmogaus. 
    3. “Manyje gyvena milijonai: apie mumyse gyvenančius mikrobus arba Platesnis žvilgsnis į gyvybę”, Ed Yong
      Nauja knyga, skirta išplėsti žmogaus kūno sampratą remiantis naujausiais tyrimais.
    4. “Apie gyvybės ir visatos kilmę”, Sean Carroll
      Aptariami naujausi mokslo duomenys apie gyvybės kilmę.
    5. “Mokslo revoliucijų struktūra”, Thomas S. Kuhn
      Klasika, padeda suvokti skirtingų epochų žmonių: filosofų, teologų etc pasaulėžiūrų skirtumus. Pasaulėžiūros kaip paradigmos. 
    6. “Tikrumo pabaiga: laikas, chaosas ir nauji gamtos dėsniai”, Ilya Prigogine
      Aptariamos mokslo ribos, kalbama apie laiko vienakryptiškumą, aiškinama chaoso teorija. 
    7. ”Laiko tvarka”, C. Rovelli
      Aptariama kaip žmogaus smegenys sukuria subjektyvų laiko jausmą. Galima skaityti kartu su “Brain is a Time Machine: The Neuroscience and Physics of Time”, Dean Buonomano.
    8. “Jobo drama”, A. Maceina
      A. Maceina – vienas iškiliausių lietuvių filosofų. Šioje jo knygoje nagrinėjamas kančios pateisinimas ir įprasminimas. 3 skirtingos kančios pateisinimo pozicijos.
    9. “Niekšybės paslaptis”, A. Maceina
      Krikščionių vienybės pagrindas, antikristo bruožai.
    10. “Raštai: 5 tomas”, Antanas Maceina
      Skyrius “Evoliucija ir religija”. Klaidingos biblinio kūrimo ir evoliucijos interpretacijos.
    11. “Stebuklai”, C. S. Lewis
      Gamtos ir antgamčio susitikimas tikrovėje. Antikristo ir Dievo stebuklai. Dėl nekokybiško vertimo rekomenduojame skaityti originalo (anglų) kalba.
    12. “Dievo iliuzija”, R. Dawkins
    13. “Dawkinso Iliuzija”, Alistair McGrath. Redukcionistinis Dawkinso požiūris į religiją.
    14. “Moteris katedrų laikais”, Regine Pernoud
    15. “Homo Biologicus: kaip biologija atskleidžia žmogaus prigimties paslaptis”, P. V. Piazza
    16. “Dievo kalba”, Francis Collins
      Temoms apie gyvybės kilmę, kuo gyvybė skiriasi nuo ne-gyvybės.
    17. “Tarp fizikos ir teologijos”, Č. Kavaliauskas
      Č. Kavaliauskas – vienas iškiliausių lietuvių teologų, naujojo testamento vertėjas į lietuvių kalbą. Šioje savo knygoje aptaria skirtumus tarp moderniosios ir klasikinės teologijos. Ypač pabrėžia savo sukurtos netiesinės teologijos sąvokomis Kristaus mokymo pranašumus Mozės mokymo atžvilgiu. 
    18. “Nesąmoningas Dievas: Psichoterapija ir religija”, Viktor E. Frankl
      Nagrinėjami Dievo suvokimo aspektai: ryšys tarp Dievo-pasąmonės, Dievo-sąmonės.
    19. “Psichologija ir religija”, C. G. Jung
      Supažindina su archetipų sąvoka. Aptariami archetipai, jų apraiškos žmogaus psichikoje. 
    20. “Gelmių evangelizavimas”, Simone Pacot
      Psichologiniai mokslai, iškeliamas klausimas, ar evangelija tėra informacija, ar ji skirta transformuoti žmogaus vidui.
    21. “Evoliucija ir krikščionybė”, A. Paškus
      Galima skaityti su A. Maceinos to paties pavadinimo skyriumi iš Raštų 5-to tomo.
    22. “Tikėjimo prieigos” N. Putinaitė
    23. “Filosofų dievas ir Paskalio Dievas”, Theo de Boer
      Kalba apie Dievą kaip absoliutą (įrodomą, suvokiamą sąvokomis) vs Dievą, kuris yra išgyvenamas, kuris yra meilė.
    24. “Eutanazija”, R. Fenigse Aptariama žmogaus pasyvosios savižudybės etiniai aspektai.
    25. “Naujojo atgimimo išvakarės: Kontrsekuliarizacijos Lietuvoje kontūrai”, G. Beresnevičius
    26. “Simuliakrai ir simuliacija”, Jean Baudrillard
    27. “Neordinarinės religinės patirties samprata ir raiška Lietuvoje”, Ž. Advilonienė, A. Budriūnaitė, V. Daugirdienė
    28. “Mitai, kuriais gyvename”, Joseph Campbell
    29. “Pasaulio pabaiga. Majų pranašystės”, Heering, Kurt-Jürgen, Jo Müller
    30. “Švelnios tylos balsas: apie skelbiamus apreiškimus”, Benedict J. Groeschel
    31. “Enciklika „Fides et ratio“ Katalikų Bažnyčios vyskupams apie tikėjimo ir proto santykį”, Jonas Paulius II
    32. “Katalikų apšvieta”, Ulrich L. Lehner
    33. Dievai, dvasios ir žmonės „Naujajame amžiuje“, Antanas Paškus
    34. “Šiuolaikinis religingumas”, A. Peškaitis, D. Glodenis
    35. “Joga. Astrologija. Homeopatiniai žirniukai: krikščionių tikėjimas ir ezoterika kasdienybėje”, Vilnius: Katalikų pasaulio leidiniai, 2013, Clemens Pilar
    36. “Naujojo amžiaus judėjimas ir Biblija”, Kaunas: Sidabrinis trimitas, 2000, Rhodes, Ron
    37. “Būrimai. Burtai. Velnio apsėdimai”, Vilnius: Lumen, 2002, Jacek Salij
    38. “Religija. Išganymas. Tikėjimo tiesos”, Vilnius: Lumen, 2003, Jacek Salij
    39. “Naujieji gydytojai”, Vilnius: Mintis, 2000, Robert Sebastian
    40. “Bevardė ir beveidė dievybė: ezoterikos iššūkis krikščionybei”, 2 t. Vilnius: Katalikų pasaulio leidiniai, 2008, Joseph-Marie Verlinde
    41. “Kai uždanga plyšta: ezoterikos iššūkis krikščionybei”. 1 t. Vilnius: Katalikų pasaulio leidiniai, 2007, Joseph-Marie Verlinde
    42. “Kaip katalikų Bažnyčia sukūrė Vakarų civilizaciją”, Vilnius: Katalikų pasaulio leidiniai, 2016, Thomas E. Woods
    43. “Šventybės atgavimas: religija šiuolaikinėje visuomenėje”, Vilnius: Aidai, 1996, Robert Wuthnow
    44. “Jėzus ir sekuliarusis pasaulis”, Vilnius: Katalikų pasaulio leidiniai, 2019, Ravi Zacharias, Vince Vitale

Anglų kalba:

    1. “Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies”, N. Bostrom. Dirbtinės gyvybės nauda ir grėsmė.
    2. “Can Science Explain Everything?”, “God and Stephen Hawking: Whose Design Is It Anyway?”, John Lennox
    3. “The Frontiers of Science & Faith: Examining Questions from the Big Bang to the End of the Universe”, John Jefferson Davis
      Išsami knyga apie Didijį Sprogimą ir entropinį principą – šiuolaikinio mokslo požiūris, svarbiausi akcentai. Galima skaityti su “Didysis projektas”, S. Hawking. 
    4. “Information—Consciousness—Reality: How a New Understanding of the Universe Can Help Answer Age-Old Questions of Existence (The Frontiers Collection)”, James B. Glattfelder
      Aptariama fizikinių dėsnių kilmė, simetrija, fizikinių dėsnių ryšys su simetrija, iš kurios kyla tvermės dėsniai.

Rusų kalba: 

  1. “Гималайское братство: Теософский миф и его творцы (Документальное расследование)”, Санкт-Петербург: Издательство Санкт-Петербургского университета, 2008, Александр Андреев
  2. “Блуждание во тьме: основные положения псевдотеософии Елены Блаватской, Генри Олькотта, Анни Безант и Чарльза Ледбитера”, Нижний Новгород: Нижнегородская духовная семинария, 2012, Дружинин, Димитрий
  3. “АнтиМулдашев”. Москва: Эксмо, 2005, Образцов, Петр
  4. “Защита от темных искусств: путеводитель по миру паранормальных явлений”. Москва: АСТ, 2018, Панчин, Александр
  5. “Космическая мифология. От марсианских атлантов до лунного заговора”. Москва: Альпина Нон Фикшн, 2019, Первушин, Антон
  6. “Псевдонаука: разоблачение обмана и заблуждений”. Москва: АСТ, 2018, Подымов, Леонид
  7. Псевдонаука и паранормальные явления: Критический взгляд. Москва: Альпина нон-фикшн, 2011, Смит, Джонатан

 

 

Reikės parašyti samprotaujamojo akademinio tipo esė. Tai reiškia, jog reikės pateikti argumentuotą nuomonę pasirinkta tema ir ją pagrįsti perskaityta literatūra, savo ar kitų atliktais tyrimais ar kitais šaltiniais. Kuo daugiau informacijos šaltinių remsiesi, tuo geriau ir išsamiau suprasi savo pasirinktą temą! Esė gali būti poleminio, apžvalginio, pagrindžiančio ar kt. pobūdžio. Tai yra, galima ginčytis su tam tikru požiūriu arba idėjomis, galima jas aptarti ir susisteminti, o galbūt atvirkščiai – įrodinėti jų pagrįstumą ir teisingumą.  Pasirinktos temos nagrinėjimui pasirenkamas ir vienas ar keli metodai: argumentavimas, aiškinimas, lyginimas, svarstymas. Tavo mentorius bus visada pasiruošęs padėti, jei iškils klausimų ar sunkumų. Tačiau labai svarbu, jog darbą parašytum pats. Nesąžiningų dalyvių darbai nebus vertinami ir negalės dalyvauti konkurse.

Labai svarbu, jog darbas atitiktų šiuos reikalavimus. Rekomenduojama darbo apimtis: 1000–5000 žodžių. Darbo pateikimo formatas: MS Word, Times New Roman, 12 šriftas, 1.5 tarpai tarp eilučių. Darbas rengiamas lietuvių arba anglų kalbomis. Pateikdamas darbą nurodyk šią informaciją:

  • darbo pavadinimas;
  • tavo vardas, pavardė, amžius, el. pašto adresas, atstovaujamos institucijos pavadinimas ir adresas;
  • mentoriaus(ių) vardas, pavardė, moksliniai bei pedagoginiai laipsniai (jei yra), el. pašto adresas.

DĖMESIO, ATNAUJINTA INFORMACIJA: Savo parašytą esė atsiųsk dviem formatais: spausdinta kopija bei PDF failu. PDF failu reikia atsiųsti dvi skirtingas kopijas: 1. Darbą su pavadinimu (be autoriaus, mentoriaus ir atstovaujamos organizacijos duomenų – ši versija bus pateikiama komisijai ir užtikrins nešališką vertinimą). 2. Darbą su pilnu tituliniu puslapiu. PDF failą pavadink savo darbo pavadinimu.

Darbai pristatomi iki 2022 m. sausio 20 d. adresu: Konkursui „Religija ir mokslas: ar jie suderinami?“, VDU Katalikų teologijos fakultetas, Gimnazijos g. 7, LT–44260 Kaunas. Skaitmeninė darbo versija PDF formatu siunčiama el.paštu: info@teologija.org (prašome dėl vertinimo skaidrumo užtikrinimo darbus siųsti tik šiuo el.paštu).

Trijų pirmų vietų nugalėtojams dovanojama trijų dienų išvyka į Oksfordo universitetą. Išvykos metu laukia ekskursija po universitetą, pažintis su ten dirbančiais mokslininkais bei galimybė prisiliesti prie žymiojo universiteto studentiško gyvenimo!

Jei dėl pandemijos ar kitų svarbių aplinkybių nebus galimybės suorganizuoti kelionės per 6 mėnesius nuo konkurso finalo datos, nugalėtojams bus išmokamas 33% kelionės vertės piniginis prizas – po 150 €.

Papildomi prizai gali būti skiriami už temos bei darbo pristatymo originialumą, užsienio kalbų naudojimą rašant darbą ir kt.

Visiems dalyviams bus išduodami VDU Katalikų teologijos fakulteto pažymėjimai.

RESPUBLIKINIO 10–12 KLASIŲ MOKINIŲ ESĖ

KONKURSO „Religija ir mokslas: ar jie suderinami?“ NUOSTATAI

I.BENDROSIOS NUOSTATOS

  1. Organizatoriai. Konkursą „Religija ir mokslas: ar jie suderinami?“ (toliau – konkursas) organizuoja Dr. Rasa Giniūnaitė ir Vytauto Didžiojo universiteto Katalikų teologijos fakultetas.
  2. Konkurso rėmėjai: Oksfordo universiteto projektasNew Horizons for Science and Religion in Central and Eastern Europe”, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Kauno pedagogų kvalifikacijos centras, Lietuvos katechetikos centras.
  3. Konkurso tikslas: supažindinti vyresniųjų klasių moksleivius su akademiniais debatais apie mokslo ir religijos sąsajas bei sankirtas. Pristatyti religinės pasaulėžiūros ir šiuolaikinių sekuliarių intelektualinių idėjų dialogo galimybes. Skatinti moksleivius aktyviai kelti klausimus ir samprotauti šia tematika.
  4. Uždaviniai: 
  • padėti moksleiviams suprasti vykstančius debatus mokslo ir religijos temomis, jų radimosi prielaidas bei problematiką;
  • analizuoti ir gebėti kritiškai vertinti populiariojoje kultūroje bei žiniasklaidoje vyraujančius stereotipus;
  • skatinti moksleivius kelti klausimus bei išsamiai juos analizuoti, remiantis kokybiškais informacijos šaltiniais;
  • gilinti moksleivių žinias apie religijos ir įvairių mokslinių disciplinų santykį;
  • plėtoti moksleivių tiriamuosius, analitinius, kūrybinius bei prezentacinius gebėjimus;
  • ugdyti iniciatyvumo ir kūrybingumo kompetenciją: originaliai mąstyti ir veikti, atrasti idėjų sąsajas ir kurti naujas idėjas, pritaikyti patirtį naujose situacijose, numatyti alternatyvius problemų sprendimo būdus;
  • prisidėti prie išsilavinusios ir kritiškai mąstančios pilietinės visuomenės ugdymo.
  1. Dalyviai: bendrojo ugdymo ir profesinių mokyklų 10–12 klasių mokiniai. Darbus dalyviai parengia individualiai. Vienas dalyvis konkursui pateikia vieną darbą.
  2. Atstovaujama institucija: mokykla, kita institucija ar organizacija, kurią dalyvis atstovauja. Atstovaujama organizacija prisiima atsakomybę už dalyvį ir tinkamą organizacijos reprezentavimą bei pateikia raštišką sutikimą, leidžiantį moksleiviui atstovauti šią instituciją. Konkurso dalyvis privalo pasirinkti, kurią instituciją ar organizaciją atstovauja. Nepilnamečiai dalyviai privalo turėti pilnametį atstovą iš atstovaujamos institucijos ar organizacijos.
  3. Mentoriai: asmenys, vadovaujantys, konsultuojantys bei kitaip padedantys moksleiviui įsigilinti į pasirinktą temą ir parengti darbą. Mentorius kuruoja gilinimosi į pasirinktą temą bei rašymo procesą, tačiau studentas darbą rašo pats. Mentoriais gali tapti mokytojai, aukštųjų mokyklų dėstytojai ir doktorantūros studentai, organizacijų atstovai bei kiti asmenys, galintys kompetentingai vadovauti arba konsultuoti moksleivį rengiant darbą jo pasirinkta tema. Moksleivis pasirenka mentorių iš organizatorių siūlomo sąrašo arba savarankiškai. Taip pat asmenys, norintys dalyvauti šiame konkurse kaip mentoriai, gali pakviesti moksleivį dalyvauti konkurse bei pasiūlyti savo mentorystės paslaugą. Kiekvienas dalyvis privalo turėti bent vieną mentorių. Mentorius gali būti ir nepilnamečio moksleivio atstovas, jei jis priklauso atstovaujamai institucijai.

 

II. REIKALAVIMAI TEIKIAMIEMS DARBAMS

  1. Darbo tema. Iš siūlomo sąrašo arba savarankiškai dalyviai pasirenka juos dominančią sritį ir laisvai suformuluoja savo kūrybinio darbo temą. Temų kryptys bei pavyzdžiai pateikti VDU KTF tinklapyje adresu https://teologija.org/konkursas/ . Pasirinktos temos turėtų būti nagrinėjamos religijos ir mokslo kontekste.
  2. Darbo žanras: samprotaujamojo akademinio tipo esė. Darbo autorius pateikia argumentuotą nuomonę pasirinkta tema ir ją pagrindžia perskaityta literatūra, savo ar kitų atliktais tyrimais bei kitais šaltiniais. Esė gali būti poleminio, apžvalginio, pagrindžiančio ar kt. pobūdžio. Galimi pasirinktos temos nagrinėjimo metodai: argumentavimas, aiškinimas, lyginimas, svarstymas.  
  3.  Literatūra ir kiti šaltiniai. Rekomenduojama literatūra bei kiti šaltiniai (knygos, straipsniai, filmai, video arba audio paskaitos ar debatai, filmai ir kt.) nurodyti VDU KTF tinklapyje adresu https://teologija.org/konkursas/ pagal temines sritis. Autoriui būtina susipažinti su bent viena pasirinktą temą atitinkančia knyga. Knyga gali būti tiek pasirenkama iš nurodyto sąrašo, tiek rekomenduojama mentoriaus ar pasirenkama savo nuožiūra. Taip pat rekomenduojama susipažinti ir su papildomais šaltiniais.
  4. Reikalavimai darbui. Rekomenduojama darbo apimtis: 1000–5000 žodžių. Darbo pateikimo formatas: MS Word, Times New Roman, 12 šriftas, 1.5 tarpai tarp eilučių. Darbas rengiamas lietuvių arba anglų kalbomis. Pateikiant darbą nurodoma:
  • darbo pavadinimas;
  • mokinio vardas, pavardė, amžius, el. pašto adresas, atstovaujamos institucijos pavadinimas ir adresas;
  • mentoriaus(ių) vardas, pavardė, moksliniai bei pedagoginiai laipsniai (jei yra), el. pašto adresas.

      5. Darbo pateikimas. Darbai atsiunčiami dviem formatais: spausdinta kopija bei PDF failu. Darbas PDF failu siunčiamas dviem kopijomis: 1. Darbas su pavadinimu (be autoriaus, mentoriaus ir atstovaujamos organizacijos duomenų – ši versija bus pateikiama komisijai ir užtikrins nešališką vertinimą). PDF failas pavadinamas pasirinktos temos pavadinimu. 2. Darbas su pilnu tituliniu puslapiu. Prie darbo pridedamas patvirtinimas apie atstovaujamą instituciją/organizaciją, pasirašytas jos atstovo (jei neatsiųsta anksčiau).

III. KONKURSO ORGANIZAVIMAS IR EIGA

  1. Moksleiviai registruojasi (https://forms.gle/FwsLWgvcmkMYrCtu6) iki 2021m. lapkričio 10d. Po šio termino mentoriai susisiekia su moksleiviais. Prasideda diskusijos, temos pasirinkimas bei darbo rašymas.
  2. Darbai pristatomi iki 2022 m. sausio 20 d. adresu: Konkursui „Religija ir mokslas: ar jie suderinami?“, VDU Katalikų teologijos fakultetas, Gimnazijos g. 7, LT–44260 Kaunas. Jei darbas siunčiamas paštu, vėliausia išsiuntimo data turi būti 2022 sausio 20 d. Skaitmeninė darbo versija PDF formatu siunčiama el.paštu: info@teologija.org (dėl vertinimo skaidrumo užtikrinimo darbus siųsti tik šiuo el.paštu).
  3. Visiems konkurso dalyviams ir jiems pasirengti padėjusiems mentoriams išduodamos VDU Katalikų teologijos fakulteto pažymos. Pažymos siunčiamos nurodytu el. pašto adresu.
  4. Darbus vertina VDU Katalikų teologijos fakulteto dekano įsakymu patvirtinta komisija (toliau – komisija). Komisiją sudaro penki konkurso organizatorių ir partnerių atstovai. 
  5. Dalyviai diskvalifikuojami ir darbai nevertinami šiais atvejais:
  • Darbas neatitinka žanro, apimties ir kitų reikalavimų.
  • Nustatoma, jog darbas yra plagiatas.
  • Nustatoma, jog darbą parašė moksleivio mentorius ar kitas asmuo.
  • Darbo turinys yra provokacinio pobūdžio ir parengtas su numanomu tikslu įžeisti, pasityčioti ar diskriminuoti.
  • Nustatoma, jog darbo autorius tyčia pateikė klaidingą informaciją apie savo darbo mentorių, atstovaujamą organizaciją arba šios organizacijos leidimą ją atstovauti.

      6. Penkiolikos geriausių darbų autoriai kviečiami į konkurso finalą pristatyti ir ginti savo darbą. 

      7. Kvietimas į finalą išsiunčiamas darbų autoriams ir jų mentoriams jų nurodytais el. pašto adresais iki 2022 m. vasario 15 d. 17 val.

 

IV. KONKURSO FINALO ORGANIZAVIMAS IR APDOVANOJIMAI

  1. Konkurso finalas vyks VDU Katalikų teologijos fakultete (Gimnazijos g. 7, Kaunas) 2022 m. kovo 4 d. 11.30–17.30 val. Registracijos pradžia – 11.00 val.
  2. Nepilnamečius konkurso dalyvius privalo lydėti pilnametis asmuo, deleguojamas atstovaujamos institucijos ar organizacijos. 
  3. Lėšas konkurso organizavimui ir apdovanojimams skiria organizatoriai.
  4. Konkurso finalas yra viešas: jį stebėti yra kviečiami visi konkurso dalyviai, jų mentoriai, artimieji, draugai ir visi kiti norintys asmenys.
  5. Konkurso finalo dalyviams keliami šie reikalavimai: pristatyti savo darbą (skiriama 5-10 min.) ir atsakyti į komisijos pateiktus klausimus (skiriama 3-5 min.).
  6. Komisija, įvertinusi darbus bei jų pristatymo ir gynimo rezultatus, paskelbia ir apdovanoja konkurso nugalėtojus.
  7. 1-3 vietų laureatams skiriamas prizas – trijų dienų išvyka į Oksfordo universitetą su lydinčiu asmeniu. Dėl pandeminės situacijos ar kitų svarių priežasčių nesant galimybės suorganizuoti kelionės per 6 mėnesius nuo konkurso finalo datos, nugalėtojams išmokamas 33% kelionės vertės piniginis prizas – po 150 €.
  8. Papildomi prizai gali būti skiriami už temos originalumą, pristatymo išradingumą, šaltinių užsienio kalbomis naudojimą ir kt.
  9. VDU Katalikų teologijos fakultetas pasilieka teisę viešinti pateiktus darbus, taip pat nuotraukas bei video medžiagą iš baigiamojo renginio.
  10. Nesant galimybės organizuoti renginio dėl pandeminės situacijos, konkurso finalas bus organizuojamas nuotoliniu būdu.

 

V. VERTINIMO KRITERIJAI

  1. Darbai vertinami taškais. Darbai vertinami pagal moksliškumo (iki 15 taškų) bei kūrybiškumo (iki 15 taškų) kriterijus. 
  2. Moksliškumo kriterijai: dėstymo logika ir struktūra; argumentavimas ir pagrįsti sprendimai; literatūros bei kitų informacinių šaltinių naudojimas; akademinis raštingumas; pateikimo sklandumas ir tvarkingumas.
  3. Kūrybiškumo kriterijai: minčių gilumas ir įžvalgumas; originalus pasirinktos temos atskleidimas ir interpretavimas; darbo pristatymo kūrybiškumas. 
  4. Nepriklausomai nuo darbo krypties, autoriui būtina susipažinti su pagrindine pasirinktą temą atitinkančia literatūra ir darbo pabaigoje pateikti naudotos literatūros bei kitų šaltinių sąrašą.
  5. Finalinis pristatymas vertinamas atsižvelgiant į pasirinktos temos išmanymą, pristatymo sklandumą ir išradingumą bei atsakymų į komisijos klausimus pagrįstumą.

 

VI. KONTAKTAI

  1. Konkurso dalyviams konsultacijos teikiamos el.paštu mokslasirreligija@gmail.com

 

Mentoriams

Mentoriams

Tapkite mentoriumi ir padėkite moksleiviui parengti konkursinį darbą. Dovanokite savo žinias ir patirtį jauniems žmonėms!

Aukštųjų mokyklų dėstytojai, mokslininkai, magistrantūros bei doktorantūros studentai, mokytojai, dvasininkai, katalikiškų įstaigų bei organizacijų atstovai, žurnalistai ir visuomenininkai – savo srities ekspertai, norintys pasidalinti žiniomis su moksleiviais ir matantys tokio bendradarbiavimo naudą bei galimybes.

Mentoriai bendradarbiaus su moksleiviais ir padės jiems parengti konkursinį darbą. Mentorius pagal poreikį padeda suformuluoti darbo temą bei problematiką, rekomenduoja literatūrą ar kitus informacijos šaltinius, diskutuoja bei konsultuoja moksleivį pasirinkta tema. Esė darbą moksleivis rašo pats.

Moksleiviai, susidomėję dalyvavimu, iki š.m. lapkričio 10 d. užpildo registracijos formą ir nurodo, su kuriuo iš mentorių norėtų bendradarbiauti. Mentorių sąrašas skelbiamas VDU Katalikų teologijos fakulteto svetainėje https://teologija.org/konkursas/ Konkurso organizatoriai suderina mentoriaus ir moksleivio bendradarbiavimą. Jei studentas ir mentorius mato bendradarbiavimo galimybę, jie susitaria dėl tinkamo mentorystės formato ir pobūdžio. Rekomenduojama apsibrėžti, kokių tikslų norima pasiekti šiuo bendradarbiavimu ir kaip jų bus siekiama.

 

Konkursinio darbo rašymas vyks nuo 2021 m. lapkričio 10 d. iki 2020 m. sausio 20 d. Rekomenduojama įsipareigoti šiam laikotarpiui. Jei moksleivio darbas patenka į konkurso finalą, mentoriai pagal galimybes kviečiami padėti moksleiviui pasiruošti darbo pristatymui, taip pat dalyvauti finalo renginyje 2022 m. kovo 4 d.. Mentorius pats nusprendžia, kiek laiko ir kokiu dažnumu jis gali skirti mentorystei.

Jeigu turite sėkmingos pedagoginio, konsultacinio ar vadovavimo darbo patirties, gebėsite būti ir geru mentoriumi. Taip pat, jei kada nors pagelbėjote kitam išmokti kažko naujo, įkvėpėte teigiamiems gyvenimo pokyčiams ar padėjote atrasti savo pašaukimą, turite mentorystei reikalingų talentų, įgūdžių ir charakterio savybių.

 

Taip. Galite bendrauti su moksleiviu nuotoliniu būdu Jums patogiausiomis komunikacijos priemonėmis.

Mentoriai visais rūpimais klausimai kviečiami kreiptis į mentorių koordinatorę el.paštu giedre@teologija.org. Kiekviena situacija bus sprendžiama individualiai ir lanksčiai. 

 

Ne. Mentorystė yra savanoriška veikla, kuri remiasi noru dalintis savo patirtimi ir žiniomis su jaunais žmonėmis. Pasibaigus konkursui mentoriams bus organizuojamas šventinis padėkos vakaras.

Registracija šiai mentorystės programai pasibaigė, tačiau turime du kitus projektus, kuriuose kviečiame dalyvauti! Jei norėtumėte gauti daugiau informacijos, kreipkitės el.paštu giedre@teologija.org

Čia pateikiami temų pasiūlymai. Galite siūlyti moksleiviams ir savo temas arba padėti temą suformuluoti jiems patiems.

Tikslieji mokslai:

  1. Biologija
  • Ar evoliucijos teorija prieštarauja biblinei pasaulio sukūrimo sampratai?
  • Ar galima atskirti mokslinius tyrimus nuo moralinių kriterijų ?
  • Ar gali mokslininkas tikėti stebuklais?
  • Gyvybės kilmė tikėjimo ir mokslo šviesoje
  1. Fizika
  • Kaip  atsirado pasaulis: ar mokslinis požiūris prieštarauja religinei pasaulio sukūrimo teorijai?
  • Kaip egzistuoja fizikos dėsniai – ar Dievas juos sukūrė?
  • Ar galima gyvybę redukuoti iki atskirų fizikos dėsnių sinchroniškumo?
  1. Matematika ir kompiuterių mokslas
  • Ar galima susieti matematiką ir religiją?
  • Ar matematikos teorijos yra atrandamos ar išrandamos? Kaip jų teisingumas siejasi su Dievo samprata?
  • Kaip paaiškinti matematinę tiesą? Ar šis paaiškinimas reikalauja aklo tikėjimo?
  • Sąmonė ir integruotos informacijos teorija (integrated information theory).

Humanitariniai mokslai:

1. Istorija

  • Galilėjaus istorija: mitai ir faktai
  • Kryžiaus karai: priežastys ir pasekmės
  • Jėzaus gyvenimo istoriškumas
  • Kokiais būdais galima interpretuoti/paaiškinti inkviziciją?
  • Bažnyčios indėlis į mokslo raidą ir ugdymo veiklą Viduramžiais
  • Bažnyčia ir universitetų steigimas
  • Moterų teisės Antikos, Viduramžių ir Renesanso laikotarpiais Europoje: lyginamoji analizė

2. Teologija

  • Ar krikščionis turi gebėti paaiškinti savo tikėjimą?
  • Bažnyčios mokymas ir kintantis pasaulis: prisitaikyti, ignoruoti, pasipriešinti?
  • Skirtingi Jėzaus gyvenimo aprašymai Evangelijose: kaip juos skaityti?
  • Teologinis stebuklo aiškinimas
  • Gimtoji nuodėmė. Ar įmanomas moralinis žmonijos progresas?
  1. Filosofija
  • Ar Dievo egzistavimas suderinamas su žmogaus laisve?
  • Asmens laisvė ir socialinės/moralinės normos: ar tai suderinama?
  • Kančios prasmė: kodėl verta kentėti?
  • Filosofijos istorija – Dievo ieškojimų istorija?
  • Tikintis žmogus – racionalus žmogus?
  • Gamtos mokslų žinios – kliūtis tikėjimui?

Socialiniai mokslai:

  • Ar žmogus turi absoliučią vertę?
  • Bažnyčios ir valstybės atskirumo ir atskyrimo sampratos
  • “Žmogaus teisių” sąvoka. Kilmė ir plėtros problematika
  • Moterų teisės ir krikščionybė
  • Eutanazija – žmogaus teisė į orią mirtį?

 

 

RESPUBLIKINIO 10–12 KLASIŲ MOKINIŲ ESĖ

KONKURSO „Religija ir mokslas: ar jie suderinami?“ NUOSTATAI

I.BENDROSIOS NUOSTATOS

  1. Organizatoriai. Konkursą „Religija ir mokslas: ar jie suderinami?“ (toliau – konkursas) organizuoja Dr. Rasa Giniūnaitė ir Vytauto Didžiojo universiteto Katalikų teologijos fakultetas.
  2. Konkurso rėmėjai: Oksfordo universiteto projektasNew Horizons for Science and Religion in Central and Eastern Europe”, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Kauno pedagogų kvalifikacijos centras, Lietuvos katechetikos centras.
  3. Konkurso tikslas: supažindinti vyresniųjų klasių moksleivius su akademiniais debatais apie mokslo ir religijos sąsajas bei sankirtas. Pristatyti religinės pasaulėžiūros ir šiuolaikinių sekuliarių intelektualinių idėjų dialogo galimybes. Skatinti moksleivius aktyviai kelti klausimus ir samprotauti šia tematika.
  4. Uždaviniai: 
  • padėti moksleiviams suprasti vykstančius debatus mokslo ir religijos temomis, jų radimosi prielaidas bei problematiką;
  • analizuoti ir gebėti kritiškai vertinti populiariojoje kultūroje bei žiniasklaidoje vyraujančius stereotipus;
  • skatinti moksleivius kelti klausimus bei išsamiai juos analizuoti, remiantis kokybiškais informacijos šaltiniais;
  • gilinti moksleivių žinias apie religijos ir įvairių mokslinių disciplinų santykį;
  • plėtoti moksleivių tiriamuosius, analitinius, kūrybinius bei prezentacinius gebėjimus;
  • ugdyti iniciatyvumo ir kūrybingumo kompetenciją: originaliai mąstyti ir veikti, atrasti idėjų sąsajas ir kurti naujas idėjas, pritaikyti patirtį naujose situacijose, numatyti alternatyvius problemų sprendimo būdus;
  • prisidėti prie išsilavinusios ir kritiškai mąstančios pilietinės visuomenės ugdymo.
  1. Dalyviai: bendrojo ugdymo ir profesinių mokyklų 10–12 klasių mokiniai. Darbus dalyviai parengia individualiai. Vienas dalyvis konkursui pateikia vieną darbą.
  2. Atstovaujama institucija: mokykla, kita institucija ar organizacija, kurią dalyvis atstovauja. Atstovaujama organizacija prisiima atsakomybę už dalyvį ir tinkamą organizacijos reprezentavimą bei pateikia raštišką sutikimą, leidžiantį moksleiviui atstovauti šią instituciją. Konkurso dalyvis privalo pasirinkti, kurią instituciją ar organizaciją atstovauja. Nepilnamečiai dalyviai privalo turėti pilnametį atstovą iš atstovaujamos institucijos ar organizacijos.
  3. Mentoriai: asmenys, vadovaujantys, konsultuojantys bei kitaip padedantys moksleiviui įsigilinti į pasirinktą temą ir parengti darbą. Mentorius kuruoja gilinimosi į pasirinktą temą bei rašymo procesą, tačiau studentas darbą rašo pats. Mentoriais gali tapti mokytojai, aukštųjų mokyklų dėstytojai ir doktorantūros studentai, organizacijų atstovai bei kiti asmenys, galintys kompetentingai vadovauti arba konsultuoti moksleivį rengiant darbą jo pasirinkta tema. Moksleivis pasirenka mentorių iš organizatorių siūlomo sąrašo arba savarankiškai. Taip pat asmenys, norintys dalyvauti šiame konkurse kaip mentoriai, gali pakviesti moksleivį dalyvauti konkurse bei pasiūlyti savo mentorystės paslaugą. Kiekvienas dalyvis privalo turėti bent vieną mentorių. Mentorius gali būti ir nepilnamečio moksleivio atstovas, jei jis priklauso atstovaujamai institucijai.

 

II. REIKALAVIMAI TEIKIAMIEMS DARBAMS

  1. Darbo tema. Iš siūlomo sąrašo arba savarankiškai dalyviai pasirenka juos dominančią sritį ir laisvai suformuluoja savo kūrybinio darbo temą. Temų kryptys bei pavyzdžiai pateikti VDU KTF tinklapyje adresu https://teologija.org/konkursas/ . Pasirinktos temos turėtų būti nagrinėjamos religijos ir mokslo kontekste.
  2. Darbo žanras: samprotaujamojo akademinio tipo esė. Darbo autorius pateikia argumentuotą nuomonę pasirinkta tema ir ją pagrindžia perskaityta literatūra, savo ar kitų atliktais tyrimais bei kitais šaltiniais. Esė gali būti poleminio, apžvalginio, pagrindžiančio ar kt. pobūdžio. Galimi pasirinktos temos nagrinėjimo metodai: argumentavimas, aiškinimas, lyginimas, svarstymas.  
  3.  Literatūra ir kiti šaltiniai. Rekomenduojama literatūra bei kiti šaltiniai (knygos, straipsniai, filmai, video arba audio paskaitos ar debatai, filmai ir kt.) nurodyti VDU KTF tinklapyje adresu https://teologija.org/konkursas/ pagal temines sritis. Autoriui būtina susipažinti su bent viena pasirinktą temą atitinkančia knyga. Knyga gali būti tiek pasirenkama iš nurodyto sąrašo, tiek rekomenduojama mentoriaus ar pasirenkama savo nuožiūra. Taip pat rekomenduojama susipažinti ir su papildomais šaltiniais.
  4. Reikalavimai darbui. Rekomenduojama darbo apimtis: 1000–5000 žodžių. Darbo pateikimo formatas: MS Word, Times New Roman, 12 šriftas, 1.5 tarpai tarp eilučių. Darbas rengiamas lietuvių arba anglų kalbomis. Pateikiant darbą nurodoma:
  • darbo pavadinimas;
  • mokinio vardas, pavardė, amžius, el. pašto adresas, atstovaujamos institucijos pavadinimas ir adresas;
  • mentoriaus(ių) vardas, pavardė, atstovaujama organizacija, moksliniai bei pedagoginiai laipsniai (jei yra), el. pašto adresas.

      5. Darbo pateikimas. Darbai atsiunčiami dviem formatais: spausdinta kopija bei PDF failu. Darbas PDF failu siunčiamas dviem kopijomis: 1. Darbas su pavadinimu (be autoriaus, mentoriaus ir atstovaujamos organizacijos duomenų – ši versija bus pateikiama komisijai ir užtikrins nešališką vertinimą). 2. Darbas su pilnu tituliniu puslapiu. Prie darbo pridedamas patvirtinimas apie atstovaujamą instituciją/organizaciją, pasirašytas jos atstovo (jei neatsiųsta anksčiau).

III. KONKURSO ORGANIZAVIMAS IR EIGA

  1. Moksleiviai registruojasi (https://forms.gle/FwsLWgvcmkMYrCtu6) iki 2021m. lapkričio 10d. Po šio termino mentoriai susisiekia su moksleiviais. Prasideda diskusijos, temos pasirinkimas bei darbo rašymas.
  2. Darbai pristatomi iki 2022 m. sausio 20 d. adresu: Konkursui „Religija ir mokslas: ar jie suderinami?“, VDU Katalikų teologijos fakultetas, Gimnazijos g. 7, LT–44260 Kaunas. Jei darbas siunčiamas paštu, vėliausia išsiuntimo data turi būti 2022 sausio 20 d. Skaitmeninė darbo versija PDF formatu siunčiama el.paštu: info@teologija.org (dėl vertinimo skaidrumo užtikrinimo darbus siųsti tik šiuo el.paštu).
  3. Visiems konkurso dalyviams ir jiems pasirengti padėjusiems mentoriams išduodamos VDU Katalikų teologijos fakulteto pažymos. Pažymos siunčiamos nurodytu el. pašto adresu.
  4. Darbus vertina VDU Katalikų teologijos fakulteto dekano įsakymu patvirtinta komisija (toliau – komisija). Komisiją sudaro penki konkurso organizatorių ir partnerių atstovai. 
  5. Dalyviai diskvalifikuojami ir darbai nevertinami šiais atvejais:
  • Darbas neatitinka žanro, apimties ir kitų reikalavimų.
  • Nustatoma, jog darbas yra plagiatas.
  • Nustatoma, jog darbą parašė moksleivio mentorius ar kitas asmuo.
  • Darbo turinys yra provokacinio pobūdžio ir parengtas su numanomu tikslu įžeisti, pasityčioti ar diskriminuoti.
  • Nustatoma, jog darbo autorius tyčia pateikė klaidingą informaciją apie savo darbo mentorių, atstovaujamą organizaciją arba šios organizacijos leidimą ją atstovauti.

      6. Penkiolikos geriausių darbų autoriai kviečiami į konkurso finalą pristatyti ir ginti savo darbą. 

      7. Kvietimas į finalą išsiunčiamas darbų autoriams ir jų mentoriams jų nurodytais el. pašto adresais iki 2022 m. vasario 15 d. 17 val.

 

IV. KONKURSO FINALO ORGANIZAVIMAS IR APDOVANOJIMAI

  1. Konkurso finalas vyks VDU Katalikų teologijos fakultete (Gimnazijos g. 7, Kaunas) 2022 m. kovo 4 d. 11.30–17.30 val. Registracijos pradžia – 11.00 val.
  2. Nepilnamečius konkurso dalyvius privalo lydėti pilnametis asmuo, deleguojamas atstovaujamos institucijos ar organizacijos. 
  3. Lėšas konkurso organizavimui ir apdovanojimams skiria organizatoriai.
  4. Konkurso finalas yra viešas: jį stebėti yra kviečiami visi konkurso dalyviai, jų mentoriai, artimieji, draugai ir visi kiti norintys asmenys.
  5. Konkurso finalo dalyviams keliami šie reikalavimai: pristatyti savo darbą (skiriama 5-10 min.) ir atsakyti į komisijos pateiktus klausimus (skiriama 3-5 min.).
  6. Komisija, įvertinusi darbus bei jų pristatymo ir gynimo rezultatus, paskelbia ir apdovanoja konkurso nugalėtojus.
  7. 1-3 vietų laureatams skiriamas prizas – trijų dienų išvyka į Oksfordo universitetą su lydinčiu asmeniu. Dėl pandeminės situacijos ar kitų svarių priežasčių nesant galimybės suorganizuoti kelionės per 6 mėnesius nuo konkurso finalo datos, nugalėtojams išmokamas 33% kelionės vertės piniginis prizas – po 150 €.
  8. Papildomi prizai gali būti skiriami už temos originalumą, pristatymo išradingumą, šaltinių užsienio kalbomis naudojimą ir kt.
  9. VDU Katalikų teologijos fakultetas pasilieka teisę viešinti pateiktus darbus, taip pat nuotraukas bei video medžiagą iš baigiamojo renginio.
  10. Nesant galimybės organizuoti renginio dėl pandeminės situacijos, konkurso finalas bus organizuojamas nuotoliniu būdu.

 

V. VERTINIMO KRITERIJAI

  1. Darbai vertinami taškais. Darbai vertinami pagal moksliškumo (iki 15 taškų) bei kūrybiškumo (iki 15 taškų) kriterijus. 
  2. Moksliškumo kriterijai: dėstymo logika ir struktūra; argumentavimas ir pagrįsti sprendimai; literatūros bei kitų informacinių šaltinių naudojimas; akademinis raštingumas; pateikimo sklandumas ir tvarkingumas.
  3. Kūrybiškumo kriterijai: minčių gilumas ir įžvalgumas; originalus pasirinktos temos atskleidimas ir interpretavimas; darbo pristatymo kūrybiškumas. 
  4. Nepriklausomai nuo darbo krypties, autoriui būtina susipažinti su pagrindine pasirinktą temą atitinkančia literatūra ir darbo pabaigoje pateikti naudotos literatūros bei kitų šaltinių sąrašą.
  5. Finalinis pristatymas vertinamas atsižvelgiant į pasirinktos temos išmanymą, pristatymo sklandumą ir išradingumą bei atsakymų į komisijos klausimus pagrįstumą.

 

VI. KONTAKTAI

  1. Konkurso dalyviams konsultacijos teikiamos el.paštu mokslasirreligija@gmail.com

 

Organizacijoms

Organizacijoms

Kviečiame mokyklas, parapijas, katalikiškas ir visuomenines organizacijas deleguoti moksleivius dalyvauti konkurse. Pakvieskite savo jaunimą intelektualiniam iššūkiui ir pasinaudokite galimybe plačiau pristatyti savo organizacijos veiklą!

Vidurinės bendrojo ir profesinio lavinimo mokyklos, parapijos, katalikiškos institucijos, organizacijos, bendruomenės, visuomeninės organizacijos ir sambūriai.

Institucija deleguoja moksleivį(ius) dalyvauti konkurse ir ją atstovauti. Institucija deleguoja savo oficialų pilnametį narį arba darbuotoją būti moksleivio atstovu. Taip pat yra parašomas sutikimas, leidžiantis moksleiviui atstovauti Jūsų instituciją. Sutikimas.docx Sutikimas atsiunčiamas el.paštu mokslasirreligija@gmail.com arba pridedamas siunčiant konkursinį darbą.

Dalyvavimas konkurse yra puiki galimybė paskatinti Jūsų organizacijos jaunimą išsamiau gilintis į tikėjimo ir mokslo temas, brandinti savo
tikėjimą, motyvuotai pasirinkti būsimų studijų sritis.

Taip pat tai yra galimybė Jūsų organizacijai plačiau pristatyti save bei savo veiklą, pritraukti naujų narių ar bendradarbių.

Jūsų instituciją gali atstovauti ir jūsų narių arba darbuotojų vaikai, taip pat bet kuris jaunuolis, kuriam suteikiate atstovavimo teisę.

Institucija pagal galimybes padeda moksleiviui pasirengti konkursui (užtikrinti, jog konkursinis darbas parengtas tvarkingai ir pristatytas laiku, ir kt.) bei įsipareigoja pasirūpinti moksleivio atvykimu į konkurso finalą (nepilnamečiams dalyviams reikalingas pilnametis lydintis asmuo). Taip pat institucija pasirūpina, jog konkurso dalyvis ją tinkamai reprezentuotų.

  • 2021 11 10 – 2022 01 20 – konkursinio darbo rašymas. Darbai pristatomi organizatoriams iki 2022 01 20.
  • 2021 01 20 – 2022 02 15 – vyksta darbų vertinimas.
  • iki 2022 02 15 konkurso dalyviai informuojami, ar jų darbas pateko į konkurso finalą.
  • Konkurso finalas vyks 2022 03 04. Konkurso finalistai renginio metu turės pristatyti savo darbus. Bus išrenkami trijų pirmų vietų nugalėtojai.

Detalią informaciją apie konkurso eigą ir reikalavimus rasite žemiau, konkurso nuostatuose.

Visais rūpimais klausimais kviečiame kreiptis el.paštu mokslasirreligija@gmail.com (su Jumis bendraus konkurso organizatorės Rasa ir Meilė) arba el.paštu giedre@teologija.org (su Jumis bendraus konkurso organizatorė Giedrė).

 

RESPUBLIKINIO 10–12 KLASIŲ MOKINIŲ ESĖ

KONKURSO „Religija ir mokslas: ar jie suderinami?“ NUOSTATAI

I.BENDROSIOS NUOSTATOS

  1. Organizatoriai. Konkursą „Religija ir mokslas: ar jie suderinami?“ (toliau – konkursas) organizuoja Dr. Rasa Giniūnaitė ir Vytauto Didžiojo universiteto Katalikų teologijos fakultetas.
  2. Konkurso rėmėjai: Oksfordo universiteto projektasNew Horizons for Science and Religion in Central and Eastern Europe”, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Kauno pedagogų kvalifikacijos centras, Lietuvos katechetikos centras.
  3. Konkurso tikslas: supažindinti vyresniųjų klasių moksleivius su akademiniais debatais apie mokslo ir religijos sąsajas bei sankirtas. Pristatyti religinės pasaulėžiūros ir šiuolaikinių sekuliarių intelektualinių idėjų dialogo galimybes. Skatinti moksleivius aktyviai kelti klausimus ir samprotauti šia tematika.
  4. Uždaviniai: 
  • padėti moksleiviams suprasti vykstančius debatus mokslo ir religijos temomis, jų radimosi prielaidas bei problematiką;
  • analizuoti ir gebėti kritiškai vertinti populiariojoje kultūroje bei žiniasklaidoje vyraujančius stereotipus;
  • skatinti moksleivius kelti klausimus bei išsamiai juos analizuoti, remiantis kokybiškais informacijos šaltiniais;
  • gilinti moksleivių žinias apie religijos ir įvairių mokslinių disciplinų santykį;
  • plėtoti moksleivių tiriamuosius, analitinius, kūrybinius bei prezentacinius gebėjimus;
  • ugdyti iniciatyvumo ir kūrybingumo kompetenciją: originaliai mąstyti ir veikti, atrasti idėjų sąsajas ir kurti naujas idėjas, pritaikyti patirtį naujose situacijose, numatyti alternatyvius problemų sprendimo būdus;
  • prisidėti prie išsilavinusios ir kritiškai mąstančios pilietinės visuomenės ugdymo.
  1. Dalyviai: bendrojo ugdymo ir profesinių mokyklų 10–12 klasių mokiniai. Darbus dalyviai parengia individualiai. Vienas dalyvis konkursui pateikia vieną darbą.
  2. Atstovaujama institucija: mokykla, kita institucija ar organizacija, kurią dalyvis atstovauja. Atstovaujama organizacija prisiima atsakomybę už dalyvį ir tinkamą organizacijos reprezentavimą bei pateikia raštišką sutikimą, leidžiantį moksleiviui atstovauti šią instituciją. Konkurso dalyvis privalo pasirinkti, kurią instituciją ar organizaciją atstovauja. Nepilnamečiai dalyviai privalo turėti pilnametį atstovą iš atstovaujamos institucijos ar organizacijos.
  3. Mentoriai: asmenys, vadovaujantys, konsultuojantys bei kitaip padedantys moksleiviui įsigilinti į pasirinktą temą ir parengti darbą. Mentorius kuruoja gilinimosi į pasirinktą temą bei rašymo procesą, tačiau studentas darbą rašo pats. Mentoriais gali tapti mokytojai, aukštųjų mokyklų dėstytojai ir doktorantūros studentai, organizacijų atstovai bei kiti asmenys, galintys kompetentingai vadovauti arba konsultuoti moksleivį rengiant darbą jo pasirinkta tema. Moksleivis pasirenka mentorių iš organizatorių siūlomo sąrašo arba savarankiškai. Taip pat asmenys, norintys dalyvauti šiame konkurse kaip mentoriai, gali pakviesti moksleivį dalyvauti konkurse bei pasiūlyti savo mentorystės paslaugą. Kiekvienas dalyvis privalo turėti bent vieną mentorių. Mentorius gali būti ir nepilnamečio moksleivio atstovas, jei jis priklauso atstovaujamai institucijai.

 

II. REIKALAVIMAI TEIKIAMIEMS DARBAMS

  1. Darbo tema. Iš siūlomo sąrašo arba savarankiškai dalyviai pasirenka juos dominančią sritį ir laisvai suformuluoja savo kūrybinio darbo temą. Temų kryptys bei pavyzdžiai pateikti VDU KTF tinklapyje adresu https://teologija.org . Pasirinktos temos turėtų būti nagrinėjamos religijos ir mokslo kontekste.
  2. Darbo žanras: samprotaujamojo akademinio tipo esė. Darbo autorius pateikia argumentuotą nuomonę pasirinkta tema ir ją pagrindžia perskaityta literatūra, savo ar kitų atliktais tyrimais bei kitais šaltiniais. Esė gali būti poleminio, apžvalginio, pagrindžiančio ar kt. pobūdžio. Galimi pasirinktos temos nagrinėjimo metodai: argumentavimas, aiškinimas, lyginimas, svarstymas.  
  3.  Literatūra ir kiti šaltiniai. Rekomenduojama literatūra bei kiti šaltiniai (knygos, straipsniai, filmai, video arba audio paskaitos ar debatai, filmai ir kt.) nurodyti VDU KTF tinklapyje adresu https://teologija.org pagal temines sritis. Autoriui būtina susipažinti su bent viena pasirinktą temą atitinkančia knyga. Knyga gali būti tiek pasirenkama iš nurodyto sąrašo, tiek rekomenduojama mentoriaus ar pasirenkama savo nuožiūra. Taip pat rekomenduojama susipažinti ir su papildomais šaltiniais.
  4. Reikalavimai darbui. Rekomenduojama darbo apimtis: 1000–5000 žodžių. Darbo pateikimo formatas: MS Word, Times New Roman, 12 šriftas, 1.5 tarpai tarp eilučių. Darbas rengiamas lietuvių arba anglų kalbomis. Pateikiant darbą nurodoma:
  • darbo pavadinimas;
  • mokinio vardas, pavardė, amžius, el. pašto adresas, atstovaujamos institucijos pavadinimas ir adresas;
  • mentoriaus(ių) vardas, pavardė, atstovaujama organizacija, moksliniai bei pedagoginiai laipsniai (jei yra), el. pašto adresas.

      5. Darbo pateikimas. Darbai atsiunčiami dviem formatais: spausdinta kopija bei PDF failu. Darbas PDF failu siunčiamas dviem kopijomis: 1. Darbas su pavadinimu (be autoriaus, mentoriaus ir atstovaujamos organizacijos duomenų – ši versija bus pateikiama komisijai ir užtikrins nešališką vertinimą). 2. Darbas su pilnu tituliniu puslapiu. Prie darbo pridedamas patvirtinimas apie atstovaujamą instituciją/organizaciją, pasirašytas jos atstovo (jei neatsiųsta anksčiau).

III. KONKURSO ORGANIZAVIMAS IR EIGA

  1. Moksleiviai registruojasi (https://forms.gle/FwsLWgvcmkMYrCtu6) iki 2021m. lapkričio 1d. Po šio termino mentoriai susisiekia su moksleiviais. Prasideda diskusijos, temos pasirinkimas bei darbo rašymas.
  2. Darbai pristatomi iki 2022 m. sausio 20 d. adresu: Konkursui „Religija ir mokslas: ar jie suderinami?“, VDU Katalikų teologijos fakultetas, Gimnazijos g. 7, LT–44260 Kaunas. Jei darbas siunčiamas paštu, vėliausia išsiuntimo data turi būti 2022 sausio 20 d. Skaitmeninė darbo versija PDF formatu siunčiama el.paštu: info@teologija.org (dėl vertinimo skaidrumo užtikrinimo darbus siųsti tik šiuo el.paštu).
  3. Visiems konkurso dalyviams ir jiems pasirengti padėjusiems mentoriams išduodamos VDU Katalikų teologijos fakulteto pažymos. Pažymos siunčiamos nurodytu el. pašto adresu.
  4. Darbus vertina VDU Katalikų teologijos fakulteto dekano įsakymu patvirtinta komisija (toliau – komisija). Komisiją sudaro penki konkurso organizatorių ir partnerių atstovai. 
  5. Dalyviai diskvalifikuojami ir darbai nevertinami šiais atvejais:
  • Darbas neatitinka žanro, apimties ir kitų reikalavimų.
  • Nustatoma, jog darbas yra plagiatas.
  • Nustatoma, jog darbą parašė moksleivio mentorius ar kitas asmuo.
  • Darbo turinys yra provokacinio pobūdžio ir parengtas su numanomu tikslu įžeisti, pasityčioti ar diskriminuoti.
  • Nustatoma, jog darbo autorius tyčia pateikė klaidingą informaciją apie savo darbo mentorių, atstovaujamą organizaciją arba šios organizacijos leidimą ją atstovauti.

      6. Penkiolikos geriausių darbų autoriai kviečiami į konkurso finalą pristatyti ir ginti savo darbą. 

      7. Kvietimas į finalą išsiunčiamas darbų autoriams ir jų mentoriams jų nurodytais el. pašto adresais iki 2022 m. vasario 15 d. 17 val.

 

IV. KONKURSO FINALO ORGANIZAVIMAS IR APDOVANOJIMAI

  1. Konkurso finalas vyks VDU Katalikų teologijos fakultete (Gimnazijos g. 7, Kaunas) 2022 m. kovo 4 d. 11.30–17.30 val. Registracijos pradžia – 11.00 val.
  2. Nepilnamečius konkurso dalyvius privalo lydėti pilnametis asmuo, deleguojamas atstovaujamos institucijos ar organizacijos. 
  3. Lėšas konkurso organizavimui ir apdovanojimams skiria organizatoriai.
  4. Konkurso finalas yra viešas: jį stebėti yra kviečiami visi konkurso dalyviai, jų mentoriai, artimieji, draugai ir visi kiti norintys asmenys.
  5. Konkurso finalo dalyviams keliami šie reikalavimai: pristatyti savo darbą (skiriama 5-10 min.) ir atsakyti į komisijos pateiktus klausimus (skiriama 3-5 min.).
  6. Komisija, įvertinusi darbus bei jų pristatymo ir gynimo rezultatus, paskelbia ir apdovanoja konkurso nugalėtojus.
  7. 1-3 vietų laureatams skiriamas prizas – trijų dienų išvyka į Oksfordo universitetą su lydinčiu asmeniu. Dėl pandeminės situacijos ar kitų svarių priežasčių nesant galimybės suorganizuoti kelionės per 6 mėnesius nuo konkurso finalo datos, nugalėtojams išmokamas 33% kelionės vertės piniginis prizas – po 150 €.
  8. Papildomi prizai gali būti skiriami už temos originalumą, pristatymo išradingumą, šaltinių užsienio kalbomis naudojimą ir kt.
  9. VDU Katalikų teologijos fakultetas pasilieka teisę viešinti pateiktus darbus, taip pat nuotraukas bei video medžiagą iš baigiamojo renginio.
  10. Nesant galimybės organizuoti renginio dėl pandeminės situacijos, konkurso finalas bus organizuojamas nuotoliniu būdu.

 

V. VERTINIMO KRITERIJAI

  1. Darbai vertinami taškais. Darbai vertinami pagal moksliškumo (iki 15 taškų) bei kūrybiškumo (iki 15 taškų) kriterijus. 
  2. Moksliškumo kriterijai: dėstymo logika ir struktūra; argumentavimas ir pagrįsti sprendimai; literatūros bei kitų informacinių šaltinių naudojimas; akademinis raštingumas; pateikimo sklandumas ir tvarkingumas.
  3. Kūrybiškumo kriterijai: minčių gilumas ir įžvalgumas; originalus pasirinktos temos atskleidimas ir interpretavimas; darbo pristatymo kūrybiškumas. 
  4. Nepriklausomai nuo darbo krypties, autoriui būtina susipažinti su pagrindine pasirinktą temą atitinkančia literatūra ir darbo pabaigoje pateikti naudotos literatūros bei kitų šaltinių sąrašą.
  5. Finalinis pristatymas vertinamas atsižvelgiant į pasirinktos temos išmanymą, pristatymo sklandumą ir išradingumą bei atsakymų į komisijos klausimus pagrįstumą.

 

VI. KONTAKTAI

  1. Konkurso dalyviams konsultacijos teikiamos el.paštu mokslasirreligija@gmail.com

 

Mentoriai

Ernestas Šidlauskas

Ernestas Šidlauskas

Vilniaus licėjaus filosofijos ir dorinio ugdymo mokytojas
Lietuvių
Dėstau katalikų tikybą, etiką ir filosofiją gimnazijoje, kurioje puoselėjama akademiškumas, kūrybiškumas ir siekiama moksleivių brandumo. Intensyvaus ir ambicingo darbo aplinkoje, į priekį vedami aistros pažinti ir valdyti, jauni žmonės dažnai susiduria su fides et ratio dilema, lengvai neatsakomais tiesos, prasmės klausimais... Padedu kiek galiu..
#Filosofija
Simonas Bendžius

Simonas Bendžius

Žurnalistas, interneto dienraščio „Bernardinai.lt“ religijos temų redaktorius
Lietuvių
Esu žurnalistas, fantastikos gerbėjas, portalo „Bernardinai.lt“ religijos temų redaktorius. Prieš tai dirbau LRT radijuje, kur rengdavau reportažus ir pokalbius mokslo populiarinimo temomis. Krikščioniškoji religija ir mokslas man – pasiutusiai įdomios temos. Labiausiai intriguoja kosmoso sritis ir klausimas „tai kaip ten yra su tais ateiviais?".
Vytis Turonis

Vytis Turonis

Teisininkas
Lietuvių
Konstitucinė teisė, konstituciniai Bažnyčios ir valstybės santykiai.
#Socialiniai mokslai
Dr. Valdas Kilpys

Dr. Valdas Kilpys

VDU Katalikų teologijos fakulteto ir Lietuvos kariuomenės mokyklos lektorius, žurnalistas
Lietuvių
Esu žurnalistas, dėstytojas, gyvenimo skanautojas. Įtariu, kad kolizijos tarp mokslo ir tikėjimo tiesiog nėra. Ji - mūsų galvoje.
#Filosofija #Teologija
Ignas Kriaučiūnas

Ignas Kriaučiūnas

VU filosofijos magistrantūros studentas
Lietuvių
Esu baigęs mikrobiologijos ir biotechnologijos studijas, tad man tiesiogiai pažįstami ir humanitarinių, ir gamtos mokslų pasauliai. Taip pat esu aktyvus Studentų ateitininkų sąjungos narys. Šios organizacijos tikslas - „Visa atnaujinti Kristuje!“, o tą darome remdamiesi tokiais principais kaip katalikiškumas, inteligentiškumas bei visuomeniškumas.
#Biologija #Filofosija #Istorija
Kun. dokt. Nerijus Pipiras

Kun. dokt. Nerijus Pipiras

Kunigas, VDU Švietimo akademijos doktorantas
Lietuvių
Domiuosi tarpukario Lietuvos švietimo istorija, tikėjimo ir mokslo, teologijos ir edukologijos, kaip mokslo sričių, sąveikomis.
#Istorija #Socialiniai mokslai #Teologija
Dr. Rūta Buivydaitė

Dr. Rūta Buivydaitė

Klinikinė psichologė, mokslo darbuotoja
Lietuvių Anglų
Dirbu su žmonėmis, turinčiais psichinės sveikatos problemų. Manau, kad mano profesinė aistra glaudžiai susijusi su mano tikėjimu: pagalba kitiems ir meilė savo artimui yra giliai įsišaknijusi krikščioniškoje teologijoje. Darbas šioje srityje padeda pamatyti pasaulio sužeistumą, bet taip pat suteikia vilties, kad Dievas veikia slėpiningais būdais.
#Socialiniai mokslai
Laurynas Jacevičius

Laurynas Jacevičius

Apologetika.lt koordinatorius, VU Filosofijos instituto doktorantas
Lietuvių Anglų
Studijuoju filosofijos doktorantūroje - tyrinėju netiesioginę komunikaciją krikščioniškoje apologetikoje. Prieš kelis metus įkūriau organizaciją Apologetika.lt, kurios tikslas - intelektualiai pagrįsti krikščioniškuosius tiesos teiginius. Esu Reasonable Faith Vilniaus skyriaus vadovas, vedu filosofinių / teologinių diskusijų laidą XFM radijuje.
#Filosofija #Teologija
Dr. Vincentas Vobolevičius

Dr. Vincentas Vobolevičius

ISM universiteto dėstytojas, Ekonomikos ir politikos studijų programos vadovas
Lietuvių Anglų Lenkų Rusų
#Socialiniai mokslai