Kviečiame 10-12 klasių moksleivius dalyvauti Respublikiniame akademinės esė konkurse „Religija ir mokslas: sąsajos ir sankirtos“. Gilinkis į rūpimus klausimus, bendradarbiauk su mentoriais – šių klausimų ekspertais ir laimėk vertingą prizą!
10 – 12 kl. bendrojo ir profesinio lavinimo mokyklų moksleiviai Lietuvoje ir išeivijoje.
Konkursui reikės parašyti akademinę esė. Gali sugalvoti savo temą arba pasirinkti ją iš siūlomo sąrašo. Jei tavo esė bus atrinkta į finalą, reikės ją pristatyti viešai finalinio renginio metu. Reikalavimus konkursiniam darbui rasi žemiau.
Mentoriai yra įvairių mokslo sričių ekspertai, kurie padės tau parengti konkursinį darbą. Su savo mentoriumi galėsi aptarti tau rūpimus klausimus, suformuluoti savo darbo temą, pasirinkti tinkamiausią literatūrą bei kitus šaltinius. Mentorius taip pat tave lydės darbo rašymo procese ir padės susidoroti su kylančiais klausimais ar iššūkiais – tačiau darbą turėsi parašyti savarankiškai. Žemiau rasi mentorių sąrašą. Apsvarstyk, kurios temos tau yra įdomiausios ir išsirink mentorių, kuris tau padės geriausiai įsigilinti į pasirinktą temą. Mentorių galima pasirinkti ir savarankiškai – jais gali tapti tavo mėgstami mokytojai ar net tėvai! Tačiau rinkdamasis mentorių iš organizatorių sąrašo gali būti tikras, jog bendrausi su rimtais savo sričių ekspertais Lietuvoje ir ne tik!
Konkurso dalyviams privaloma pasirinkti atstovaujamą organizaciją. Tai gali būti tavo mokykla, parapija, organizacija ar bendruomenė. Taip pat gali atstovauti organizaciją ar įstaigą, su kuria nesi tiesiogiai susijęs, pavyzdžiui: tavo tėvų darbovietė, tavo pasirinkto mentoriaus organizacija ir t.t. Atstovaujamą organizaciją nurodyk registruodamasis dalyvio anketoje. Ši organizacija turės pateikti raštišką sutikimą ją atstovauti. Sutikimo formą rasi čia: Sutikimas
Organizaciją reikia pasirinkti dėl poros priežasčių:
Visais rūpimais klausimais kreipkis el. paštu info@teologija.org Su tavimi bendraus konkurso organizatorė Giedrė
Natūralu, jog kartais nedrąsu išbandyti naujus dalykus. O čia dar laukia bendravimas su mokslo daktarais, nesuprantamos sąvokos bei sudėtingos temos! Tikrai gali būti kiek nejauku.
Tačiau kai išsiruošiame į naują kelionę, nebūtinai visada turime pasiekti galutinį jos tikslą. Galbūt kelyje atrasime ir patirsime netikėtų gerų dalykų – ar net paaiškės, jog ne pirminis tikslas buvo svarbiausia! Taip siūlome žūrėti ir į šį konkursą. Gal nepavyks laimėti pirmųjų vietų ar patekti į finalą, bet perskaitysi gyvenimą keičiančių knygų, susipažinsi su įdomiais žmonėmis, labiau suprasi, kokios sritys tave domina ir ką norėtum studijuoti baigęs ar baigusi mokyklą, ir panašiai.
Todėl drąsiname ir kviečiame pabandyti! Tiek konkurso organizatoriai, tiek mentoriai supranta, jog šis konkursas yra organizuojamas moksleiviams ir nereikalaus iš tavęs neįveikiamų dalykų.
Konkursas atviras visiems 10 – 12 klasių moksleiviams, nepriklausomai nuo to, kokios yra jų pažiūros. Šis konkursas suteikia galimybę pristatyti savo įsitikinimus, gilintis bei suprasti skirtingus požiūrius, kelti klausimus ir diskutuoti. Kviečiame tave dalyvauti!
Pasirink temą iš siūlomo sąrašo arba su mentoriaus pagalba suformuluok savo temą. Savarankiškai suformuluota tema turėtų tilpti į vieną iš keturių siūlomų kategorijų bei turėtų būti nagrinėjama pagrindinės konkurso temos kontekste.
1. Katalikų Bažnyčia slopina mokslo raidą – tiesa ar mitas? Pasirink vieną iš dviejų perspektyvų: ar Bažnyčia persekiojo mokslininkus dėl jų mokslinių atradimų (pavyzdžiui, Galilėjaus atvejis) arba koks buvo ir yra Bažnyčios santykis su (pirmaisiais) universitetais ir jų mokslininkais.
Pagrindinė literatūra:
2. Ar žmonės yra religingi dėl išsilavinimo stokos? Arba ar išsilavinimas kliudo žmogui būti religingu?
Pagrindinė literatūra:
3. Ar pasaulis būtų geresnis be religijos?
Pagrindinė literatūra:
1. Ar leistini eksperimentai su embrionais jei tai padeda pagerinti žmogaus biologines savybes (pvz: genų redagavimas)?
Pagrindinė literatūra:
2. Žmonijos progreso idėja. Ar technologinis progresas leidžia tikėtis kad ir patys žmonės tampa tobulesni?
Pagrindinė literatūra:
3. Kiek atsakomybės iš žmogiškojo veikimo leistina atiduoti dirbtiniam intelektui? Ar dirbtinis intelektas ateityje galės padėti žmogui padaryti gerus moralinius pasirinkimus?
1. Didžiojo sprogimo teorija: kaip kataliko mokslininko hipotezė tapo ateistiniu argumentu? Ar Didžiojo sprogimo teorija pakeičia religinį aiškinimą apie pasaulio atsiradimą?
Pagrindinė literatūra:
2. Nuo mokslinių atradimų iki Dievo pažinimo: tikėjimą atradusių mokslininkų argumentai religijos naudai. Išsirink vieną mokslininką, pristatyk jo argumentus ir juos pakomentuok: kuo jie tave įtikina ar neįtikina ir kodėl.
Pagrindinė literatūra:
3. Kas yra mokslinis metodas ir kaip prie jo sukūrimo prisidėjo dvasininkai?
Pagrindinė literatūra:
1. Matematikos tiesos – atrastos ar sukurtos? Kas bendro tarp matematinio mąstymo ir tikėjimo?
Pagrindinė literatūra:
2. Ar mokslinis pažinimas religinį pažinimą padaro nereikalingą? Remdamasis tekstais pristatyk skirtingus galimus tikrovės pažinimo būdus ir palygink juos su moksliniu pažinimu.
Pagrindinė literatūra:
Reikės parašyti samprotaujamojo akademinio tipo esė. Tai reiškia, jog reikės pateikti argumentuotą nuomonę pasirinkta tema ir ją pagrįsti perskaityta literatūra, savo ar kitų atliktais tyrimais ar kitais šaltiniais. Kuo daugiau informacijos šaltinių remsiesi, tuo geriau ir išsamiau suprasi savo pasirinktą temą! Esė gali būti poleminio, apžvalginio, pagrindžiančio ar kt. pobūdžio. Tai yra, galima ginčytis su tam tikru požiūriu arba idėjomis, galima jas aptarti ir susisteminti, o galbūt atvirkščiai – įrodinėti jų pagrįstumą ir teisingumą. Pasirinktos temos nagrinėjimui pasirenkamas ir vienas ar keli metodai: argumentavimas, aiškinimas, lyginimas, svarstymas. Tavo mentorius bus visada pasiruošęs padėti, jei iškils klausimų ar sunkumų. Tačiau labai svarbu, jog darbą parašytum pats. Nesąžiningų dalyvių darbai nebus vertinami ir negalės dalyvauti konkurse.
Labai svarbu, jog darbas atitiktų šiuos reikalavimus. Rekomenduojama darbo apimtis: 1000–5000 žodžių. Darbo pateikimo formatas: MS Word, Times New Roman, 12 šriftas, 1.5 tarpai tarp eilučių. Darbas rengiamas lietuvių arba anglų kalbomis. Pateikdamas darbą nurodyk šią informaciją:
Savo parašytą esė atsiųsk dviem formatais: spausdinta kopija bei PDF failu. PDF failu reikia atsiųsti dvi skirtingas kopijas: 1. Darbą su pavadinimu (be autoriaus, mentoriaus ir atstovaujamos organizacijos duomenų – ši versija bus pateikiama komisijai ir užtikrins nešališką vertinimą). 2. Darbą su pilnu tituliniu puslapiu. PDF failą pavadink savo darbo pavadinimu.
Darbai pristatomi iki 2024 m. kovo 5 d. adresu: Konkursui „Religija ir mokslas: sąsajos ir sankirtos“, VDU Katalikų teologijos fakultetas, Gimnazijos g. 7, LT–44260 Kaunas. Skaitmeninė darbo versija PDF formatu siunčiama el.paštu: info@teologija.org (prašome dėl vertinimo skaidrumo užtikrinimo darbus siųsti tik šiuo el.paštu).
Trijų pirmų vietų nugalėtojams dovanojama trijų dienų išvyka į Kembridžo universitetą. Prizo steigėjas – Kembridžo universiteto doktorantas Modestas Matusevičius. Išvykos metu laukia ekskursija po universitetą, pažintis su ten studijuojančiais ir dirbančiais mokslininkais bei galimybė prisiliesti prie žymiojo universiteto studentiško gyvenimo!
Jei dėl nuo organizatorių nepriklausančių aplinkybių nebus galimybės suorganizuoti kelionės per 6 mėnesius nuo konkurso finalo datos, nugalėtojams bus išmokamas 40% kelionės vertės piniginis prizas – po 200 €.
Papildomi prizai gali būti skiriami už temos bei darbo pristatymo originialumą, užsienio kalbų naudojimą rašant darbą ir kt. Taip pat ir renginio partneriai gali skirti papildomus prizus pagal savo nustatytus kriterijus.
Visiems dalyviams bus išduodami VDU Katalikų teologijos fakulteto pažymėjimai.
RESPUBLIKINIO 10–12 KLASIŲ MOKINIŲ ESĖ
KONKURSO „Religija ir mokslas: sąsajos ir sankirtos“ NUOSTATAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
5. Dalyviai: bendrojo ugdymo ir profesinių mokyklų 10–12 klasių mokiniai. Darbus dalyviai parengia individualiai. Vienas dalyvis konkursui pateikia vieną darbą.
6. Atstovaujama institucija: mokykla, kita institucija ar organizacija, kurią dalyvis atstovauja. Atstovaujama organizacija prisiima atsakomybę už dalyvį ir tinkamą organizacijos reprezentavimą bei pateikia raštišką sutikimą, leidžiantį moksleiviui atstovauti šią instituciją. Konkurso dalyvis privalo pasirinkti, kurią instituciją ar organizaciją atstovauja. Nepilnamečiai dalyviai privalo turėti pilnametį atstovą iš atstovaujamos institucijos ar organizacijos.
7. Mentoriai: asmenys, vadovaujantys, konsultuojantys bei kitaip padedantys moksleiviui įsigilinti į pasirinktą temą ir parengti darbą. Mentorius kuruoja gilinimosi į pasirinktą temą bei rašymo procesą, tačiau studentas darbą rašo pats. Mentoriais gali tapti mokytojai, aukštųjų mokyklų dėstytojai ir doktorantūros studentai, organizacijų atstovai bei kiti asmenys, galintys kompetentingai vadovauti arba konsultuoti moksleivį rengiant darbą jo pasirinkta tema. Moksleivis pasirenka mentorių iš organizatorių siūlomo sąrašo arba savarankiškai. Taip pat asmenys, norintys dalyvauti šiame konkurse kaip mentoriai, gali pakviesti moksleivį dalyvauti konkurse bei pasiūlyti savo mentorystės paslaugą. Kiekvienas dalyvis privalo turėti bent vieną mentorių. Mentorius gali būti ir nepilnamečio moksleivio atstovas, jei jis priklauso atstovaujamai institucijai.
II. REIKALAVIMAI TEIKIAMIEMS DARBAMS
8. Darbo tema. Iš siūlomo sąrašo arba savarankiškai dalyviai pasirenka juos dominančią sritį ir laisvai suformuluoja savo kūrybinio darbo temą. Temų kryptys bei pavyzdžiai pateikti VDU KTF tinklapyje adresu https://teologija.org/konkursas/ Pasirinktos temos turėtų būti nagrinėjamos religijos ir mokslo kontekste.
9. Darbo žanras: samprotaujamojo akademinio tipo esė. Darbo autorius pateikia argumentuotą nuomonę pasirinkta tema ir ją pagrindžia perskaityta literatūra, savo ar kitų atliktais tyrimais bei kitais šaltiniais. Esė gali būti poleminio, apžvalginio, pagrindžiančio ar kt. pobūdžio. Galimi pasirinktos temos nagrinėjimo metodai: argumentavimas, aiškinimas, lyginimas, svarstymas.
10. Literatūra ir kiti šaltiniai. Rekomenduojama literatūra bei kiti šaltiniai (knygos, straipsniai, filmai, video arba audio paskaitos ar debatai, filmai ir kt.) nurodyti VDU KTF tinklapyje adresu https://teologija.org/konkursas/ pagal temines sritis. Nepriklausomai nuo darbo krypties, autoriui būtina susipažinti su bent viena pasirinktą temą atitinkančia knyga ir darbo pabaigoje pateikti naudotos literatūros bei kitų šaltinių sąrašą. Knyga gali būti tiek pasirenkama iš nurodyto sąrašo, tiek rekomenduojama mentoriaus. Taip pat rekomenduojama susipažinti ir su papildomais šaltiniais.
11. Reikalavimai darbui. Rekomenduojama darbo apimtis: 1000–5000 žodžių. Darbo pateikimo formatas: MS Word, Times New Roman, 12 šriftas, 1.5 tarpai tarp eilučių. Darbas rengiamas lietuvių arba anglų kalbomis. Pateikiant darbą tituliniame lape nurodoma:
12. Darbo pateikimas. Darbai atsiunčiami dviem formatais: spausdinta kopija bei PDF failu. Siekiant užtikrinti nešališką darbų vertinimą PDF kopija atsiunčiama dviem egzemplioriais: su tituliniu lapu ir be jo (nurodomas tik temos pavadinimas). Prie darbo pridedamas patvirtinimas apie atstovaujamą instituciją/organizaciją, pasirašytas jos atstovo.
III. KONKURSO ORGANIZAVIMAS IR EIGA
13. Moksleiviai registruojasi iki 2023 m. lapkričio 10 d. Po šio termino moksleiviams yra paskiriami arba patvirtinami jų pasirinkti mentoriai. Moksleiviai susisiekia su savo mentoriais: vyksta diskusijos, temos pasirinkimas bei darbo rašymas.
14. Darbai pristatomi iki 2024 m. kovo 5 d. adresu: Konkursui „Religija ir mokslas: sąsajos ir sankirtos“, VDU Katalikų teologijos fakultetas, Gimnazijos g. 7, LT–44260 Kaunas. Skaitmeninė darbo versija PDF formatu siunčiama el.paštu: info@teologija.org
15. Visiems konkurso dalyviams ir jiems pasirengti padėjusiems mentoriams išduodamos VDU Katalikų teologijos fakulteto pažymos. Pažymos siunčiamos nurodytu el. pašto adresu.
16. Darbus vertina VDU Katalikų teologijos fakulteto dekano įsakymu patvirtinta komisija (toliau – komisija). Komisiją sudaro konkurso organizatorių ir partnerių atstovai. Komisijos vertinimui organizatoriai pateikia darbų kopijas be darbo autoriaus ir mentoriaus tapatybės duomenų.
17. Dalyviai diskvalifikuojami ir darbai nevertinami šiais atvejais:
18. Šešiolikos geriausių darbų autoriai kviečiami į konkurso finalą pristatyti ir ginti savo darbą.
19. Kvietimas į finalą išsiunčiamas darbų autoriams ir jų mentoriams jų nurodytais el. pašto adresais iki 2024 m. balandžio 2 d. 17 val.
IV. KONKURSO FINALO ORGANIZAVIMAS IR APDOVANOJIMAI
20. Konkurso finalas vyks VDU Katalikų teologijos fakultete (Gimnazijos g. 7, Kaunas) 2024 m. balandžio 19 d. 10.00–17.30 val.
21. Nepilnamečius konkurso dalyvius privalo lydėti pilnametis asmuo, deleguojamas atstovaujamos institucijos ar organizacijos.
22. Lėšas konkurso organizavimui ir apdovanojimams skiria organizatoriai.
23. Konkurso finalas yra viešas: jį stebėti yra kviečiami visi konkurso dalyviai, jų mentoriai, artimieji, draugai ir visi kiti norintys asmenys.
24. Konkurso finalo dalyviams keliami šie reikalavimai: pristatyti savo darbą (skiriama 5-10 min.) ir atsakyti į komisijos pateiktus klausimus (skiriama 3-5 min.).
25. Komisija, įvertinusi darbus bei jų pristatymo ir gynimo rezultatus, paskelbia ir apdovanoja konkurso nugalėtojus.
26. 1-3 vietų laureatams skiriamas prizas – trijų dienų išvyka į Kembridžo universitetą su lydinčiu asmeniu. Dėl nuo organizatorių nepriklausančių aplinkybių nesant galimybės suorganizuoti kelionės per 6 mėnesius nuo konkurso finalo datos, nugalėtojams išmokamas 40% kelionės vertės piniginis prizas – po 200 €.
27. Papildomi prizai gali būti skiriami už temos originalumą, pristatymo išradingumą, šaltinių užsienio kalbomis naudojimą ir kt. Renginio partneriai gali skirti papildomus prizus pagal savo nustatytus kriterijus.
28. VDU Katalikų teologijos fakultetas pasilieka teisę viešinti pateiktus darbus, taip pat nuotraukas bei video medžiagą iš baigiamojo renginio.
V. VERTINIMO KRITERIJAI
29. Darbai vertinami taškais. Darbai vertinami pagal moksliškumo (iki 15 taškų) bei kūrybiškumo (iki 15 taškų) kriterijus.
30. Moksliškumo kriterijai: dėstymo logika ir struktūra; argumentavimas ir pagrįsti sprendimai; literatūros bei kitų informacinių šaltinių naudojimas; akademinis raštingumas; pateikimo sklandumas ir tvarkingumas.
31. Kūrybiškumo kriterijai: minčių gilumas ir įžvalgumas; originalus pasirinktos temos atskleidimas ir interpretavimas; darbo pristatymo kūrybiškumas.
32. Finalinis pristatymas vertinamas atsižvelgiant į pasirinktos temos išmanymą, pristatymo sklandumą ir išradingumą bei atsakymų į komisijos klausimus pagrįstumą.
VI. KONTAKTAI
33. Konkurso dalyviams konsultacijos teikiamos el.paštu info@teologija.org
Tapkite mentoriumi ir padėkite moksleiviui parengti konkursinį darbą. Dovanokite savo žinias ir patirtį jauniems žmonėms!
Aukštųjų mokyklų dėstytojai, mokslininkai, magistrantūros bei doktorantūros studentai, mokytojai, dvasininkai, katalikiškų įstaigų bei organizacijų atstovai, žurnalistai ir visuomenininkai – savo srities ekspertai, norintys pasidalinti žiniomis su moksleiviais ir matantys tokio bendradarbiavimo naudą bei galimybes.
Mentoriai bendradarbiaus su moksleiviais ir padės jiems parengti konkursinį darbą. Mentorius pagal poreikį padeda suformuluoti darbo temą bei problematiką, rekomenduoja literatūrą ar kitus informacijos šaltinius, diskutuoja bei konsultuoja moksleivį pasirinkta tema. Esė darbą moksleivis rašo pats.
Moksleiviai, susidomėję dalyvavimu, iki š.m. lapkričio 10 d. užpildo registracijos formą ir nurodo, su kuriuo iš mentorių norėtų bendradarbiauti. Mentorių sąrašas skelbiamas VDU Katalikų teologijos fakulteto svetainėje https://teologija.org/konkursas/ (puslapio apačioje). Konkurso organizatoriai suderina mentoriaus ir moksleivio bendradarbiavimą. Jei studentas ir mentorius mato bendradarbiavimo galimybę, jie susitaria dėl tinkamo mentorystės formato ir pobūdžio. Rekomenduojama apsibrėžti, kokių tikslų norima pasiekti šiuo bendradarbiavimu ir kaip jų bus siekiama.
Konkursinio darbo rašymas vyks nuo 2023 m. lapkričio 10 d. iki 2024 m. kovo 5 d. Rekomenduojama įsipareigoti šiam laikotarpiui. Jei moksleivio darbas patenka į konkurso finalą, mentoriai pagal galimybes kviečiami padėti moksleiviui pasiruošti darbo pristatymui, taip pat dalyvauti finalo renginyje 2024 m. balandžio 19 d. Mentorius pats nusprendžia, kiek laiko ir kokiu dažnumu jis gali skirti mentorystei.
Jeigu turite sėkmingos pedagoginio, konsultacinio ar vadovavimo darbo patirties, gebėsite būti ir geru mentoriumi. Taip pat, jei kada nors pagelbėjote kitam išmokti kažko naujo, įkvėpėte teigiamiems gyvenimo pokyčiams ar padėjote atrasti savo pašaukimą, turite mentorystei reikalingų talentų, įgūdžių ir charakterio savybių.
Taip. Galite bendrauti su moksleiviu nuotoliniu būdu Jums patogiausiomis komunikacijos priemonėmis.
Mentoriai visais rūpimais klausimais kviečiami kreiptis į konkurso organizatorę Giedrę el.paštu giedre@teologija.org. Kiekviena situacija bus sprendžiama individualiai ir lanksčiai.
Ne. Mentorystė yra savanoriška veikla, kuri remiasi noru dalintis savo patirtimi ir žiniomis su jaunais žmonėmis. Pasibaigus konkursui mentoriams bus organizuojamas šventinis padėkos vakaras.
Jeigu susidomėjote kvietimu tapti konkurso mentoriumi, kreipkitės el.paštu giedre@teologija.org
Čia pateikiami temų pasiūlymai. Galite siūlyti moksleiviams ir savo temas arba padėti temą suformuluoti jiems patiems. Tokiu atveju tema turėtų tilpti į vieną iš keturių siūlomų kategorijų bei turėtų būti nagrinėjama pagrindinės konkurso temos kontekste.
1. Katalikų Bažnyčia slopina mokslo raidą – tiesa ar mitas? Pasirink vieną iš dviejų perspektyvų: ar Bažnyčia persekiojo mokslininkus dėl jų mokslinių atradimų (pavyzdžiui, Galilėjaus atvejis) arba koks buvo ir yra Bažnyčios santykis su (pirmaisiais) universitetais ir jų mokslininkais.
Pagrindinė literatūra:
2. Ar žmonės yra religingi dėl išsilavinimo stokos? Arba ar išsilavinimas kliudo žmogui būti religingu?
Pagrindinė literatūra:
3. Ar pasaulis būtų geresnis be religijos?
Pagrindinė literatūra:
1. Ar leistini eksperimentai su embrionais jei tai padeda pagerinti žmogaus biologines savybes (pvz: genų redagavimas)?
Pagrindinė literatūra:
2. Žmonijos progreso idėja. Ar technologinis progresas leidžia tikėtis kad ir patys žmonės tampa tobulesni?
Pagrindinė literatūra:
3. Kiek atsakomybės iš žmogiškojo veikimo leistina atiduoti dirbtiniam intelektui? Ar dirbtinis intelektas ateityje galės padėti žmogui padaryti gerus moralinius pasirinkimus?
1. Didžiojo sprogimo teorija: kaip kataliko mokslininko hipotezė tapo ateistiniu argumentu? Ar Didžiojo sprogimo teorija pakeičia religinį aiškinimą apie pasaulio atsiradimą?
Pagrindinė literatūra:
2. Nuo mokslinių atradimų iki Dievo pažinimo: tikėjimą atradusių mokslininkų argumentai religijos naudai. Išsirink vieną mokslininką, pristatyk jo argumentus ir juos pakomentuok: kuo jie tave įtikina ar neįtikina ir kodėl.
Pagrindinė literatūra:
3. Kas yra mokslinis metodas ir kaip prie jo sukūrimo prisidėjo dvasininkai?
Pagrindinė literatūra:
1. Matematikos tiesos – atrastos ar sukurtos? Kas bendro tarp matematinio mąstymo ir tikėjimo?
Pagrindinė literatūra:
2. Ar mokslinis pažinimas religinį pažinimą padaro nereikalingą? Remdamasis tekstais pristatyk skirtingus galimus tikrovės pažinimo būdus ir palygink juos su moksliniu pažinimu.
Pagrindinė literatūra:
RESPUBLIKINIO 10–12 KLASIŲ MOKINIŲ ESĖ
KONKURSO „Religija ir mokslas: sąsajos ir sankirtos“ NUOSTATAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
5. Dalyviai: bendrojo ugdymo ir profesinių mokyklų 10–12 klasių mokiniai. Darbus dalyviai parengia individualiai. Vienas dalyvis konkursui pateikia vieną darbą.
6. Atstovaujama institucija: mokykla, kita institucija ar organizacija, kurią dalyvis atstovauja. Atstovaujama organizacija prisiima atsakomybę už dalyvį ir tinkamą organizacijos reprezentavimą bei pateikia raštišką sutikimą, leidžiantį moksleiviui atstovauti šią instituciją. Konkurso dalyvis privalo pasirinkti, kurią instituciją ar organizaciją atstovauja. Nepilnamečiai dalyviai privalo turėti pilnametį atstovą iš atstovaujamos institucijos ar organizacijos.
7. Mentoriai: asmenys, vadovaujantys, konsultuojantys bei kitaip padedantys moksleiviui įsigilinti į pasirinktą temą ir parengti darbą. Mentorius kuruoja gilinimosi į pasirinktą temą bei rašymo procesą, tačiau studentas darbą rašo pats. Mentoriais gali tapti mokytojai, aukštųjų mokyklų dėstytojai ir doktorantūros studentai, organizacijų atstovai bei kiti asmenys, galintys kompetentingai vadovauti arba konsultuoti moksleivį rengiant darbą jo pasirinkta tema. Moksleivis pasirenka mentorių iš organizatorių siūlomo sąrašo arba savarankiškai. Taip pat asmenys, norintys dalyvauti šiame konkurse kaip mentoriai, gali pakviesti moksleivį dalyvauti konkurse bei pasiūlyti savo mentorystės paslaugą. Kiekvienas dalyvis privalo turėti bent vieną mentorių. Mentorius gali būti ir nepilnamečio moksleivio atstovas, jei jis priklauso atstovaujamai institucijai.
II. REIKALAVIMAI TEIKIAMIEMS DARBAMS
8. Darbo tema. Iš siūlomo sąrašo arba savarankiškai dalyviai pasirenka juos dominančią sritį ir laisvai suformuluoja savo kūrybinio darbo temą. Temų kryptys bei pavyzdžiai pateikti VDU KTF tinklapyje adresu https://teologija.org/konkursas/ Pasirinktos temos turėtų būti nagrinėjamos religijos ir mokslo kontekste.
9. Darbo žanras: samprotaujamojo akademinio tipo esė. Darbo autorius pateikia argumentuotą nuomonę pasirinkta tema ir ją pagrindžia perskaityta literatūra, savo ar kitų atliktais tyrimais bei kitais šaltiniais. Esė gali būti poleminio, apžvalginio, pagrindžiančio ar kt. pobūdžio. Galimi pasirinktos temos nagrinėjimo metodai: argumentavimas, aiškinimas, lyginimas, svarstymas.
10. Literatūra ir kiti šaltiniai. Rekomenduojama literatūra bei kiti šaltiniai (knygos, straipsniai, filmai, video arba audio paskaitos ar debatai, filmai ir kt.) nurodyti VDU KTF tinklapyje adresu https://teologija.org/konkursas/ pagal temines sritis. Nepriklausomai nuo darbo krypties, autoriui būtina susipažinti su bent viena pasirinktą temą atitinkančia knyga ir darbo pabaigoje pateikti naudotos literatūros bei kitų šaltinių sąrašą. Knyga gali būti tiek pasirenkama iš nurodyto sąrašo, tiek rekomenduojama mentoriaus. Taip pat rekomenduojama susipažinti ir su papildomais šaltiniais.
11. Reikalavimai darbui. Rekomenduojama darbo apimtis: 1000–5000 žodžių. Darbo pateikimo formatas: MS Word, Times New Roman, 12 šriftas, 1.5 tarpai tarp eilučių. Darbas rengiamas lietuvių arba anglų kalbomis. Pateikiant darbą tituliniame lape nurodoma:
12. Darbo pateikimas. Darbai atsiunčiami dviem formatais: spausdinta kopija bei PDF failu. Siekiant užtikrinti nešališką darbų vertinimą PDF kopija atsiunčiama dviem egzemplioriais: su tituliniu lapu ir be jo (nurodomas tik temos pavadinimas). Prie darbo pridedamas patvirtinimas apie atstovaujamą instituciją/organizaciją, pasirašytas jos atstovo.
III. KONKURSO ORGANIZAVIMAS IR EIGA
13. Moksleiviai registruojasi iki 2023 m. lapkričio 10 d. Po šio termino moksleiviams yra paskiriami arba patvirtinami jų pasirinkti mentoriai. Moksleiviai susisiekia su savo mentoriais: vyksta diskusijos, temos pasirinkimas bei darbo rašymas.
14. Darbai pristatomi iki 2024 m. kovo 5 d. adresu: Konkursui „Religija ir mokslas: sąsajos ir sankirtos“, VDU Katalikų teologijos fakultetas, Gimnazijos g. 7, LT–44260 Kaunas. Skaitmeninė darbo versija PDF formatu siunčiama el.paštu: info@teologija.org
15. Visiems konkurso dalyviams ir jiems pasirengti padėjusiems mentoriams išduodamos VDU Katalikų teologijos fakulteto pažymos. Pažymos siunčiamos nurodytu el. pašto adresu.
16. Darbus vertina VDU Katalikų teologijos fakulteto dekano įsakymu patvirtinta komisija (toliau – komisija). Komisiją sudaro konkurso organizatorių ir partnerių atstovai. Komisijos vertinimui organizatoriai pateikia darbų kopijas be darbo autoriaus ir mentoriaus tapatybės duomenų.
17. Dalyviai diskvalifikuojami ir darbai nevertinami šiais atvejais:
18. Šešiolikos geriausių darbų autoriai kviečiami į konkurso finalą pristatyti ir ginti savo darbą.
19. Kvietimas į finalą išsiunčiamas darbų autoriams ir jų mentoriams jų nurodytais el. pašto adresais iki 2024 m. balandžio 2 d. 17 val.
IV. KONKURSO FINALO ORGANIZAVIMAS IR APDOVANOJIMAI
20. Konkurso finalas vyks VDU Katalikų teologijos fakultete (Gimnazijos g. 7, Kaunas) 2024 m. balandžio 19 d. 10.00–17.30 val.
21. Nepilnamečius konkurso dalyvius privalo lydėti pilnametis asmuo, deleguojamas atstovaujamos institucijos ar organizacijos.
22. Lėšas konkurso organizavimui ir apdovanojimams skiria organizatoriai.
23. Konkurso finalas yra viešas: jį stebėti yra kviečiami visi konkurso dalyviai, jų mentoriai, artimieji, draugai ir visi kiti norintys asmenys.
24. Konkurso finalo dalyviams keliami šie reikalavimai: pristatyti savo darbą (skiriama 5-10 min.) ir atsakyti į komisijos pateiktus klausimus (skiriama 3-5 min.).
25. Komisija, įvertinusi darbus bei jų pristatymo ir gynimo rezultatus, paskelbia ir apdovanoja konkurso nugalėtojus.
26. 1-3 vietų laureatams skiriamas prizas – trijų dienų išvyka į Kembridžo universitetą su lydinčiu asmeniu. Dėl nuo organizatorių nepriklausančių aplinkybių nesant galimybės suorganizuoti kelionės per 6 mėnesius nuo konkurso finalo datos, nugalėtojams išmokamas 40% kelionės vertės piniginis prizas – po 200 €.
27. Papildomi prizai gali būti skiriami už temos originalumą, pristatymo išradingumą, šaltinių užsienio kalbomis naudojimą ir kt. Renginio partneriai gali skirti papildomus prizus pagal savo nustatytus kriterijus.
28. VDU Katalikų teologijos fakultetas pasilieka teisę viešinti pateiktus darbus, taip pat nuotraukas bei video medžiagą iš baigiamojo renginio.
V. VERTINIMO KRITERIJAI
29. Darbai vertinami taškais. Darbai vertinami pagal moksliškumo (iki 15 taškų) bei kūrybiškumo (iki 15 taškų) kriterijus.
30. Moksliškumo kriterijai: dėstymo logika ir struktūra; argumentavimas ir pagrįsti sprendimai; literatūros bei kitų informacinių šaltinių naudojimas; akademinis raštingumas; pateikimo sklandumas ir tvarkingumas.
31. Kūrybiškumo kriterijai: minčių gilumas ir įžvalgumas; originalus pasirinktos temos atskleidimas ir interpretavimas; darbo pristatymo kūrybiškumas.
32. Finalinis pristatymas vertinamas atsižvelgiant į pasirinktos temos išmanymą, pristatymo sklandumą ir išradingumą bei atsakymų į komisijos klausimus pagrįstumą.
VI. KONTAKTAI
33. Konkurso dalyviams konsultacijos teikiamos el.paštu info@teologija.org
Kviečiame mokyklas, parapijas, katalikiškas ir visuomenines organizacijas deleguoti moksleivius dalyvauti konkurse. Pakvieskite savo jaunimą intelektualiniam iššūkiui ir pasinaudokite galimybe plačiau pristatyti savo organizacijos veiklą!
Vidurinės bendrojo ir profesinio lavinimo mokyklos, parapijos, katalikiškos institucijos, organizacijos, bendruomenės, visuomeninės organizacijos ir sambūriai.
Institucija deleguoja moksleivį(ius) dalyvauti konkurse ir ją atstovauti. Institucija deleguoja savo oficialų pilnametį narį arba darbuotoją būti moksleivio atstovu. Taip pat yra parašomas sutikimas, leidžiantis moksleiviui atstovauti Jūsų instituciją (Sutikimas) Sutikimas atsiunčiamas el.paštu info@teologija.org arba pridedamas siunčiant konkursinį darbą.
Dalyvavimas konkurse yra puiki galimybė paskatinti Jūsų organizacijos jaunimą išsamiau gilintis į tikėjimo ir mokslo temas, brandinti savo
tikėjimą, motyvuotai pasirinkti būsimų studijų sritis.
Taip pat tai yra galimybė Jūsų organizacijai plačiau pristatyti save bei savo veiklą, pritraukti naujų narių ar bendradarbių.
Jūsų instituciją gali atstovauti ir jūsų narių arba darbuotojų vaikai, taip pat bet kuris jaunuolis, kuriam suteikiate atstovavimo teisę.
Institucija pagal galimybes padeda moksleiviui pasirengti konkursui (užtikrinti, jog konkursinis darbas parengtas tvarkingai, pristatytas laiku ir kt.) bei įsipareigoja pasirūpinti moksleivio atvykimu į konkurso finalą (nepilnamečiams dalyviams reikalingas pilnametis lydintis asmuo). Taip pat institucija pasirūpina, jog konkurso dalyvis ją tinkamai reprezentuotų.
Detalią informaciją apie konkurso eigą ir reikalavimus rasite žemiau, konkurso nuostatuose.
Visais rūpimais klausimais kviečiame kreiptis el.paštu giedre@teologija.org Su Jumis bendraus konkurso organizatorė Giedrė.
RESPUBLIKINIO 10–12 KLASIŲ MOKINIŲ ESĖ
KONKURSO „Religija ir mokslas: sąsajos ir sankirtos“ NUOSTATAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
5. Dalyviai: bendrojo ugdymo ir profesinių mokyklų 10–12 klasių mokiniai. Darbus dalyviai parengia individualiai. Vienas dalyvis konkursui pateikia vieną darbą.
6. Atstovaujama institucija: mokykla, kita institucija ar organizacija, kurią dalyvis atstovauja. Atstovaujama organizacija prisiima atsakomybę už dalyvį ir tinkamą organizacijos reprezentavimą bei pateikia raštišką sutikimą, leidžiantį moksleiviui atstovauti šią instituciją. Konkurso dalyvis privalo pasirinkti, kurią instituciją ar organizaciją atstovauja. Nepilnamečiai dalyviai privalo turėti pilnametį atstovą iš atstovaujamos institucijos ar organizacijos.
7. Mentoriai: asmenys, vadovaujantys, konsultuojantys bei kitaip padedantys moksleiviui įsigilinti į pasirinktą temą ir parengti darbą. Mentorius kuruoja gilinimosi į pasirinktą temą bei rašymo procesą, tačiau studentas darbą rašo pats. Mentoriais gali tapti mokytojai, aukštųjų mokyklų dėstytojai ir doktorantūros studentai, organizacijų atstovai bei kiti asmenys, galintys kompetentingai vadovauti arba konsultuoti moksleivį rengiant darbą jo pasirinkta tema. Moksleivis pasirenka mentorių iš organizatorių siūlomo sąrašo arba savarankiškai. Taip pat asmenys, norintys dalyvauti šiame konkurse kaip mentoriai, gali pakviesti moksleivį dalyvauti konkurse bei pasiūlyti savo mentorystės paslaugą. Kiekvienas dalyvis privalo turėti bent vieną mentorių. Mentorius gali būti ir nepilnamečio moksleivio atstovas, jei jis priklauso atstovaujamai institucijai.
II. REIKALAVIMAI TEIKIAMIEMS DARBAMS
8. Darbo tema. Iš siūlomo sąrašo arba savarankiškai dalyviai pasirenka juos dominančią sritį ir laisvai suformuluoja savo kūrybinio darbo temą. Temų kryptys bei pavyzdžiai pateikti VDU KTF tinklapyje adresu https://teologija.org/konkursas/ Pasirinktos temos turėtų būti nagrinėjamos religijos ir mokslo kontekste.
9. Darbo žanras: samprotaujamojo akademinio tipo esė. Darbo autorius pateikia argumentuotą nuomonę pasirinkta tema ir ją pagrindžia perskaityta literatūra, savo ar kitų atliktais tyrimais bei kitais šaltiniais. Esė gali būti poleminio, apžvalginio, pagrindžiančio ar kt. pobūdžio. Galimi pasirinktos temos nagrinėjimo metodai: argumentavimas, aiškinimas, lyginimas, svarstymas.
10. Literatūra ir kiti šaltiniai. Rekomenduojama literatūra bei kiti šaltiniai (knygos, straipsniai, filmai, video arba audio paskaitos ar debatai, filmai ir kt.) nurodyti VDU KTF tinklapyje adresu https://teologija.org/konkursas/ pagal temines sritis. Nepriklausomai nuo darbo krypties, autoriui būtina susipažinti su bent viena pasirinktą temą atitinkančia knyga ir darbo pabaigoje pateikti naudotos literatūros bei kitų šaltinių sąrašą. Knyga gali būti tiek pasirenkama iš nurodyto sąrašo, tiek rekomenduojama mentoriaus. Taip pat rekomenduojama susipažinti ir su papildomais šaltiniais.
11. Reikalavimai darbui. Rekomenduojama darbo apimtis: 1000–5000 žodžių. Darbo pateikimo formatas: MS Word, Times New Roman, 12 šriftas, 1.5 tarpai tarp eilučių. Darbas rengiamas lietuvių arba anglų kalbomis. Pateikiant darbą tituliniame lape nurodoma:
12. Darbo pateikimas. Darbai atsiunčiami dviem formatais: spausdinta kopija bei PDF failu. Siekiant užtikrinti nešališką darbų vertinimą PDF kopija atsiunčiama dviem egzemplioriais: su tituliniu lapu ir be jo (nurodomas tik temos pavadinimas). Prie darbo pridedamas patvirtinimas apie atstovaujamą instituciją/organizaciją, pasirašytas jos atstovo.
III. KONKURSO ORGANIZAVIMAS IR EIGA
13. Moksleiviai registruojasi iki 2023 m. lapkričio 10 d. Po šio termino moksleiviams yra paskiriami arba patvirtinami jų pasirinkti mentoriai. Moksleiviai susisiekia su savo mentoriais: vyksta diskusijos, temos pasirinkimas bei darbo rašymas.
14. Darbai pristatomi iki 2024 m. kovo 5 d. adresu: Konkursui „Religija ir mokslas: sąsajos ir sankirtos“, VDU Katalikų teologijos fakultetas, Gimnazijos g. 7, LT–44260 Kaunas. Skaitmeninė darbo versija PDF formatu siunčiama el.paštu: info@teologija.org
15. Visiems konkurso dalyviams ir jiems pasirengti padėjusiems mentoriams išduodamos VDU Katalikų teologijos fakulteto pažymos. Pažymos siunčiamos nurodytu el. pašto adresu.
16. Darbus vertina VDU Katalikų teologijos fakulteto dekano įsakymu patvirtinta komisija (toliau – komisija). Komisiją sudaro konkurso organizatorių ir partnerių atstovai. Komisijos vertinimui organizatoriai pateikia darbų kopijas be darbo autoriaus ir mentoriaus tapatybės duomenų.
17. Dalyviai diskvalifikuojami ir darbai nevertinami šiais atvejais:
18. Šešiolikos geriausių darbų autoriai kviečiami į konkurso finalą pristatyti ir ginti savo darbą.
19. Kvietimas į finalą išsiunčiamas darbų autoriams ir jų mentoriams jų nurodytais el. pašto adresais iki 2024 m. balandžio 2 d. 17 val.
IV. KONKURSO FINALO ORGANIZAVIMAS IR APDOVANOJIMAI
20. Konkurso finalas vyks VDU Katalikų teologijos fakultete (Gimnazijos g. 7, Kaunas) 2024 m. balandžio 19 d. 10.00–17.30 val.
21. Nepilnamečius konkurso dalyvius privalo lydėti pilnametis asmuo, deleguojamas atstovaujamos institucijos ar organizacijos.
22. Lėšas konkurso organizavimui ir apdovanojimams skiria organizatoriai.
23. Konkurso finalas yra viešas: jį stebėti yra kviečiami visi konkurso dalyviai, jų mentoriai, artimieji, draugai ir visi kiti norintys asmenys.
24. Konkurso finalo dalyviams keliami šie reikalavimai: pristatyti savo darbą (skiriama 5-10 min.) ir atsakyti į komisijos pateiktus klausimus (skiriama 3-5 min.).
25. Komisija, įvertinusi darbus bei jų pristatymo ir gynimo rezultatus, paskelbia ir apdovanoja konkurso nugalėtojus.
26. 1-3 vietų laureatams skiriamas prizas – trijų dienų išvyka į Kembridžo universitetą su lydinčiu asmeniu. Dėl nuo organizatorių nepriklausančių aplinkybių nesant galimybės suorganizuoti kelionės per 6 mėnesius nuo konkurso finalo datos, nugalėtojams išmokamas 40% kelionės vertės piniginis prizas – po 200 €.
27. Papildomi prizai gali būti skiriami už temos originalumą, pristatymo išradingumą, šaltinių užsienio kalbomis naudojimą ir kt. Renginio partneriai gali skirti papildomus prizus pagal savo nustatytus kriterijus.
28. VDU Katalikų teologijos fakultetas pasilieka teisę viešinti pateiktus darbus, taip pat nuotraukas bei video medžiagą iš baigiamojo renginio.
V. VERTINIMO KRITERIJAI
29. Darbai vertinami taškais. Darbai vertinami pagal moksliškumo (iki 15 taškų) bei kūrybiškumo (iki 15 taškų) kriterijus.
30. Moksliškumo kriterijai: dėstymo logika ir struktūra; argumentavimas ir pagrįsti sprendimai; literatūros bei kitų informacinių šaltinių naudojimas; akademinis raštingumas; pateikimo sklandumas ir tvarkingumas.
31. Kūrybiškumo kriterijai: minčių gilumas ir įžvalgumas; originalus pasirinktos temos atskleidimas ir interpretavimas; darbo pristatymo kūrybiškumas.
32. Finalinis pristatymas vertinamas atsižvelgiant į pasirinktos temos išmanymą, pristatymo sklandumą ir išradingumą bei atsakymų į komisijos klausimus pagrįstumą.
VI. KONTAKTAI
33. Konkurso dalyviams konsultacijos teikiamos el.paštu info@teologija.org